Udělejte konečně červené zelí pořádně. Fígl našich babiček nic nepřekoná

Červené zelí se hodí jako ta nejlepší příloha například k pečené huse nebo kachně. Mnoho kuchařů však již dnes zapomnělo trik, který znaly předchozí generace. Jaký fígl použít?

Je libo zelíčko?

Je jen na vás, zda budete dávat přednost čerstvému, kysanému nebo sterilovanému zelí k přípravě svého lahodného pokrmu. Také otázka koření je zcela individuální a mnoho rodin se pyšní svými tradičními recepty. A jak to máte se zahušťováním? Používáte mouku, jíšku, nastrouhaný brambor, nebo vůbec nic? Zelí je jako příloha výborné pro svou typickou chuť. Dokonale doplní plněné knedlíky, nebo tradiční kachnu. Už se vám sbíhají sliny?

Červené zelí je jemnější

Když si budeme dávat tu práci a nachystáme obě zelí současně, brzy si všimneme, že to červené je jaksi jemnější a chuťově méně výrazné. Sice se postupem přípravy nijak neliší od zelí bílého, ale jeho textura je rozdílná. Červené zelí udělá radost každému – a to nejen pro svůj efektní vzhled.

Kysané zelí je nejkvalitnější

Když budete připravovat zelí jako přílohu, musíte si rozmyslet, zda se budete tvořit ze zelí čerstvého nebo kysaného. Kysané zelí je přitom vhodnější. Naši předkové věděli, proč jej používají. Pokud si jej kupujete, nemělo by obsahovat nic víc, než kmín, sůl a případně další koření. Žádné konzervanty, žádné přidané chemické látky. Stejně je ale lepší, když si jej připravíte doma. Kvalitu tak máte pod kontrolou.

Foto: Shutterstock

Výroba domácího kysaného zelí

Domácí zelí je výhoda. Jasně víte, že jste do něj dali ingredience v nejvyšší kvalitě a nic jste neošidili nebo nepodcenili. Nejprve si budete potřebovat nakrouhat potřebné množství zelí a vložit je do větší nádoby.

Na jeden kilogram zelí budete potřebovat 30 gramů soli.

Přidejte celý kmín a pokud chcete ostřejší chuť, tak také celý pepř.

Čekáme na šťávu a šup do tepla

Takto vzniklou směs nechejte po dobu tří hodin pouštět šťávu, o kterou se postará přidaná sůl. Nyní je na čase povolat zavařovací sklenice. Do sklenic přidávejte zelí i se šťávou a sklenici uzavřete. Takto nachystané zelí ponechte na plechu a dejte jej do teplé místnosti na dobu dvou až tří týdnů. Víčka se přirozeně přichytí. Někdy se ze sklenic může uvolnit trochu vody, což ničemu nevadí.

A je to. Nejlepší domácí zelí je připraveno k použití. A do obchodu nemusíte. Máte to, co měli naši předkové. Čerstvé a domácí zelí ze základních surovin.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments