Utajená funkce šuplíku pod troubou. To byste neřekli, jak se má správně využívat

Skoro každá trouba má pod sebou ještě šuplík, o kterém možná ne každý tuší, k čemu slouží. Proto v něm většina hospodyněk schovává pekáče a pánve, které zrovna nepotřebuje. Nejčastěji ho využíváme jako úložný prostor navíc.

Možná vás proto překvapí, že vaše zásuvka může sloužit i k ohřívání jídel nebo dokonce ke grilování. A taky je možné, že je to opravdu jen odkládací prostor pro vaše nádobí.  

Ohřívací zásuvka

Máte-li novější typ sporáku, je pravděpodobné, že vaše zásuvka bude plnit i jinou funkci. U těch elektrických často slouží k udržování teploty uvařených pokrmů. Je tedy ohřívací a je to velmi praktické. Máte hotovou rýži, ale omáčka potřebuje ještě trochu času? V tom případě schovejte rýži do zásuvky. Vydrží tam bez problému teplá, než dovaříte oběd.

Nemusíte se už obávat, když strávníci dorazí k jídlu později, že jim vystydne a vy budete muset všechno ohřívat. Navíc umí ohřívací zásuvky i regulovat vlhkost, takže nemusíte mít strach, že by se v nich jídlo vysušilo.

Že máte ohřívací zásuvku, zjistíte na ovládacím panelu vašeho sporáku. Měli byste na něm najít tlačítka, kterými ji uvedete do chodu a budete moct ovládat i teplotu v ní. Pokud žádná tlačítka na panelu nejsou, podívejte se přímo do zásuvky. Některé spotřebiče mají tyto ovládací prvky přímo v zásuvce a uvidíte je až po jejím otevření.

Ohřívací funkce ale neslouží k vaření. Teplota, které docílíte, je na to příliš nízká. Můžete do ní ale dát vykynout těsto nebo nahřát talíře před servírováním.  

Foto: Shutterstock

Grilovací zásuvka

U plynového sporáku zásuvka zase často slouží jako gril. Využijete ji třeba k rozpékání pečiva nebo grilování zeleniny. Můžete si v ní upéct pizzu a ugrilovat steak nebo hamburger. V zimě nebo v případě špatného počasí vám bez problémů nahradí venkovní grilování.

Gril je ale poměrně intenzivní, takže potraviny v něm hlídejte. Mohly by se lehce spálit. Oproti ohřívací zásuvce totiž poskytuje vysoký koncentrovaný a přímý žár. Zatímco trouba peče pomocí okolního tepla, gril se ohřívá pouze shora. Většina sporáků ale nedisponuje tlačítkem, které by regulovalo intenzitu grilu. Slouží pouze k zapnutí a vypnutí.

Ovládací tlačítka ke grilovací zásuvce by měla být opět umístěna na panelu sporáku.

Úložná zásuvka

Pokud jste na své troubě žádná tlačítka k ovládání zásuvky nenalezli, bude opravdu jen úložná. Skvělý prostor pro vaše pánve, pekáče a veškeré nádobí, kterému nevadí zbytkové teplo. I když se totiž nedá cíleně vyhřívat, přece jen je umístěná přímo pod troubou.

Proto v ní raději neuchovávejte předměty z plastu nebo papíru, látkové rukavice nebo čisticí prostředky. Nic, co je hořlavé nebo by se mohlo přítomným teplem deformovat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments