Už žádnou kávu, tělu škodí. Pocítíte 5 obrovských změn k lepšímu a jen jednu negativní

O kávě se mezi odborníky vedou velké debaty. Někteří se domnívají, že škodí, jiní zase, že spíše prospívá. Teď dala skupina expertů na výživu, vědců a lékařů dohromady seznam toho, co se stane, když kávu přestanete pít. A nutno říct, že jde o dopady vesměs pozitivní, tedy až na jeden.

Jasnější myšlení

Ačkoliv krátce poté, co s pitím kávy skončíte, můžete pociťovat určité bolesti hlavy, v dlouhodobém horizontu to vašemu myšlení jednoznačně pomůže. Konzumace kofeinu totiž vede ke stahování cév v mozku, což znamená, že krev zde proudí pomaleji až o čtvrtinu. Pokud kávu přestanete pít, cévy se opět rozšíří a mozek bude prokrvenější. To vám umožní mimo jiné se lépe soustředit.

Bělejší a zdravější zuby

Ať si každý říká, co chce, fakta jsou jednoznačná. Konzumace kávy vede ke žlutým zubům, což je dáno především její kyselostí, která sklovinu poškozuje a zanechává na ní tmavé skvrny. Lidé konzumující kávu ve velké míře tak mají viditelně zažloutlé zuby, což nutně neznamená, že se nevěnují hygieně. Kofein také způsobuje vysoušení slin z úst. Přitom jsou to právě sliny, které chrání zuby před bakteriemi vyvolávajícími kazy.

Budete mít více síly a energie

Káva patří k nejmočopudnějším nápojům. V důsledku toho namáhá ledviny, které musí vylučovat tekutiny a čistit krev. Orgány pak na kofein reagují tak, že z krevního oběhu stahují vodu a posílají ji do močového měchýře. To způsobuje postupnou dehydrataci, které je nutné čelit výrazně zvýšeným příjmem vody. Pokud tak neučiníte, zřejmě budete dlouhodobě dehydratováni. Toho si nemusíte vůbec všimnout, ovšem pravdou je, že v důsledku toho se budete cítit bez energie, unavení a náladoví.

Pokles krevního tlaku

Možná to neuslyšíte rádi, ale už několik studií prokázalo, že pití kávy není vůbec vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem. Ten totiž dále zvyšuje. Je to dáno tím, že cévy ztrácí pružnost a tlak krve tak musí být vyšší. To se přitom děje už při dlouhodobé konzumaci jednoho šálku kávy denně. Pokud kávu přestanete pít, krevní tlak poklesne.

Foto: Shutterstock

Kvalitnější spánek

Tento aspekt je bez jakýchkoliv debat. Káva podle několika výzkumů narušuje spánek, a to zejména tehdy, budete-li ji konzumovat v odpoledních a večerních hodinách. Pokud se kávy nechcete zcela vzdát, omezte její konzumaci na dopolední hodiny. Uvidíte, že se vám bude spát lépe.

Můžete být více úzkostliví

Jak vidno, benefity po ukončení pití kávy jednoznačně převažují. Ale aby to nebylo tak jednostranné, jedno negativum se přeci jen najde. I když je otázkou, nakolik je to vlastně špatná věc. Při dlouhodobé konzumaci kávy si totiž tělo vytvoří určitou závislost na kofeinu. Je pak logické, že když mu tuto látku nedáte, nějakým způsobem zareaguje. Nejčastěji je to zvýšení úzkostlivosti, které však trvá jen několik dní či týdnů. Závislost ale obvykle není nijak těžká, a tak se tělo dokáže přizpůsobit

Foto: Shutterstock, zdroje: MedicineNet, Healthline, WebMD

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aja
Aja
2 let

Ještě před týdnem ale psali,že káva je naopak velmi zdravá zejména pro játra. No, prostě odborníci, hlavně něco napsat, i kdyby to byla totální kravina, viďte, paní redaktorko.

Iris
Iris
2 let

Hm, tak už zase káva ne? 😀
No, zuby mám zdravé, soustředění mi potíže nedělá a vysoký tlak nemám – takže nevidím důvod, proč si to jedno ranní kafe nedat.