Některé domy omezují teplou vodu. Lidé se mohou umýt jen v určitých časech

Co by se ještě před rokem jevilo jako nemyslitelné, se stává s blížícím se podzimem realitou. První bytové domy v České republice se uchylují k různým omezením ve snaze ušetřit energie, jejichž ceny se vymkly jakékoliv kontrole a rozumným mezím.

Snaha o úsporu

Nejde zase o tak velké překvapení. Vlastně jde pouze o kopírování toho, co řada bytových družstev a společenství vlastníků jednotek zavedlo v sousedním Německu před několika měsíci.

Na sociálních sítích se objevilo oznámení Společenství vlastníků bytů v ulici Ruprechtická. To informuje majitele bytů o tom, že s okamžitou platností dochází k zavedení úsporného opatření na teplé vodě.

Teplota vody byla snížena na 50 stupňů v zásobníku v kotelně, což znamená teplotu cca 46 až 47 stupňů na výtoku,” uvádí se v prohlášení, které dále hlásí omezení cirkulace teplé vody pouze na tři intervaly za den.

Foto: Shutterstock

Energie už stojí příliš mnoho

Teplá voda tak bude cirkulovat v potrubí pouze ráno mezi 6:30 a 9:00, v poledne mezi 12:30 a 13:30 a večer mezi 18:30 a 22:00. To jsou tak fakticky rozmezí, kdy se lidé mohou umýt teplou vodou. Ve zbytku dne bude voda nahřívána na potřebné minimum, avšak nebude cirkulovat potrubím. Opatření přitom platí pro všední dny i víkend.

Společenství jednotek vlastníků se tímto způsobem snaží čelit rostoucí ceně energií. Omezení ohřevu vodu je mimo topnou sezónu nejúčinnějším způsobem, jak na energiích ušetřit. Zároveň to nijak dramaticky nesníží komfort domácností. Ty si pouze musí zvyknout na to, že se budou sprchovat v určitý čas.

S přicházejícím podzimem a zimou se však dá očekávat spíše tlak na omezení vytápění. O něm už se diskutuje, přičemž za mezní je považována hodnota 18 stupňů Celsia.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Žijeme v země, kde včera bylo lépe než zítra…

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Tomáš

Ano ,žijeme v Kocourkově

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Hana

Žijeme v zemi, kde “vlastenci” neumí češtinu na úrovni prvního stupně základky.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře tak lidi. Když jsou blbci, ještě bych jim to zkrouhnul. Ať trpí zimou.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Zvoník

Koukám pan si nevzal své léky a dostal se k internetu bez svého osobního bodigarda 😂😂🙏

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

Co je bodigard?

Susan
Susan
1 rok

Chudaci mimina… potazmo rodiny s detmi. Prebalovani si tezko naplanujete – a maminciny ruce musi nepretrzite kmitat mezi plenami, hrnci, taliri a zpracovanim jidla. Nevim, nevim, zda na fekalni bakterie bude stacit studena voda, ktera mydlo spise srazi nez rozpusti? Deti do 2 let mivaji bezne osidlene strevo jednou z nejnebezpecnejsich bakterii – Clostridium difficile 🙁

Jan
Jan
1 rok

Tenhle nesmysl mají Němci už cca 3 měsíce.
Ušetří tím jen teplarna, protože koncový zákazník, když chce teplou vodu, tak musí nejdřív odpustit z trubek tu vychladlou, která mu protece přes vodomer teplé vody. Následně kvůli nižší teplotě teplé vody musí při sprchování používat větší poměr vody teplé, než dosud. Dosud to byl mix cca 70%tepla+30% studená, pokud se sníží o 20% teplota teplé vody, bude se člověk sprchovat mixem přibližně 90% tepla+10% studená. Takže reálně zaplatí zákazník při stejné ceně ještě víc, než nyní s tím že bude mít výrazný úbytek komfortu.

Jan
Jan
1 rok

Jj proto do bytu plánuju průtokový ohřívač, dělám v kravíňe a určitě nebudu doma čekat od hoven na teplou vodu od 3 do půl 7 🙂

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jan

Tak snad se máš možnost vysprchovat v práci, to je v takových provozech povinnost zaměstnavatele.

Renata
Renata
1 rok
Reply to  Jan

My takovou možnost nemáme a nemáme na to ani čas .Takže mohu jen doufat ,že po 13 až 14 hod.smene se opravdu stihnu vysprchovat se doma.Přece jen snad žijeme v civilizovaném státě

Last edited 1 rok by Renata
Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Renata

A vy to tolerujete? Jste otrok, nebo zaměstnanec? Neznám firmu kde nejsou sprchy a to ani kancelářskou ani výrobní. Za chybějící sprchy ve fabrice je pěkný flastr pro firmu.

Vlastně znal jsem firmu kde nefungovala střídavě sprcha nebo hajzly, podle toho co některý ze zaměstnanců ukradl nebo rozbil.

Tess
Tess
1 rok
Reply to  Renata

Já osobně nesnáším veřejné sprchy. Pro mě je to intimni záležitost a tedy koupat s chci v bytě. Takže po odpolední a ranní směně se jako má člověk vykoupat kde ? Je to postav my na hlavu. Mě je to u zadku, mám barák a bojler… Ale co ti ostatní? Nestačí že už musí mít 18° doma, ale ještě řešit kdy se mohou sprchovat? Hovadina

Václav Beránek
Václav Beránek
1 rok

A co takhle bakterie Legionely, pod teplotu 60 stupňů se velice rychle množí. Kdo si bere na svoji odpovědnost, že touto nemocí onemocní velké množství obyvatel? Toto onemocnění se velmi těžko léčí a má vysokou mortalitu!!!!

Xavier
Xavier
1 rok

Věnujte aspoň 5 minut svého drahocenného času a zjistěte si jak to funguje.

Maximilian
Maximilian
1 rok

A ještě zdražit lékařskou službu, učinit ji námi placenou, a vidím v tom byznis jako pras..

https://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/15589-bakterie-legionella-rady-a-tipy-jak-se-temto-bakteriim-ucinne-vyhnout

Jiří
Jiří
1 rok

“Ty si pouze musí zvyknout na to, že se budou sprchovat v určitý čas.”
A v ten určitý čas tedy klesne tlak vody, dále se sníží teplota, a možná ani nebude stíhat voda odtékat…

Ondřej
Ondřej
1 rok

A co lidi co pracují do 10 jak se mají po práci vykoupat 😄aspoň do 12 to nechat

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Ondřej

A co ti, kteří pracují do půlnoci?

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Ondřej

Ve středověku se taky nikdo nesprchoval.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Zvoník

Vemte si léky!

Petr Liška
Petr Liška
1 rok

Pokud 😂 se dodává teplá voda s nižší teplotou,tedy zároveň nelze dodávat za cenu o 20 stupňů vyšší,pak by šlo o reálný podvod a zneužíti situace 🤣což ve své podstatě ve stavu krize,by měl soud hodnotit jako přitěžující okolnost.Nizsi teplota=nižší cena.