Může dojít k omezení teplé vody z úsporných důvodů. První případy se už objevují

Kdo by se snad domníval, že složité období zvládne překonat bez větších ústupků, byl by na omylu. Schyluje se totiž k opatřením, která se budou líbit málokomu, ale která jsou zároveň nutná, abychom podzim a zimu nějakým způsobem dokázali překonat.

Úsporná opatření jsou nutná

Pravdou ale je, že budou zaváděna opatření, jaká jsme si ještě nedávno vůbec nedokázali ani představit. Vždyť se nahlas mluví o tom, že například vytápění bude v bytech a domech zastropováno na 18 stupních, přičemž za porušení tohoto nařízení bude hrozit pokuta. Podle některých odborníků se však lidé k takovému omezení uchýlí sami, protože na více tepla prostě nebudou mít peníze.

Po vzoru Německa také dochází k omezování teplé vody. V sousední zemi už před několika měsíci řada bytových družstev a společenství jednotek vlastníků zavedla úsporné opatření v tom smyslu, že teplá voda v jejich domech bude dostupná pouze několik hodin denně. Díky tomu jí nebude nutné vyhřívat permanentně, což stojí v dnešních cenách elektřiny a plynu značné částky.

K podobnému opatření už se uchýlily první bytové domy v České republice a další zřejmě budou následovat, ať už povinně či dobrovolně. Obyvatelé bytů SVJ v liberecké ulici Ruprechtická se z oznámení na nástěnce dozvěděli, že okamžitě začíná platit omezení teplé vody.

Foto: Shutterstock

Mytí jen v určitý čas

Kromě toho, že došlo ke snížení teploty vody z 50 na 46 stupňů, bude voda v potrubí proudit jen ve vymezených časech. To je v podstatě stanovená doba na to, kdy se lidé mohou umýt a osprchovat, tedy pokud se nechtějí sprchovat ve studené vodě.

Zatím byla stanovena poměrně velkorysá tři časová okna, a to od 6:30 do 9:00 ráno, v poledne od 12:30 do 13:30 a ve večerních hodinách od 18:30 do 22:00.

Řada lidí něco takového vidí pozitivně. Dosud si to příliš neuvědomovali, ale kontinuální ohřívání vody tak, aby byla k dispozici kdykoliv, se v době úspor jeví tak trochu jako plýtvání. Většina lidí se dokáže přizpůsobit tak, aby se umyla v daném čase. Tak proč neušetřit?

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
8 měsíců

to znie ze nas chcu zabit legionelou.

Xavier
Xavier
7 měsíců
Reply to  Peter

To máte z vlastní hlavy? Na legionelu je jasně definovaný postup a ten není problém dodržet a přesto šetřit. Fyzika pro základní školy, ale to jste byl asi dlouhodobě nemocný.

Jan
Jan
8 měsíců

By mě zajímalo jak se budou sprchovat ti kdo pracují na odpolední směny a končí PO 22 hodině, a nemají sprchy v zaměstnání. S tím zřejmě chytré hlavy nepočítaly, že.
Energie pořád dražší a ještě omezené?
Za co tedy budu platit?

Xavier
Xavier
7 měsíců
Reply to  Jan

Naprosto stejné jako za komoušů. Už si to nepamatujete?

Zuzana chovancova
Zuzana chovancova
8 měsíců

To si dělají srandu já chodím na celodenní šichty od 9.00=22.30 net dojedu domů tak je 23.00 to bídu chodit spát špinavá smradlavá z kuchyně a ráno kdy to mám stíhat

Xavier
Xavier
8 měsíců

Začít používat hlavu, nic víc nepotřebujete.

Jméno dávat nebudu.
Jméno dávat nebudu.
8 měsíců

Nevím co vymyslíme za hovadiny.Nechte vodu jak je.Prece nebudeme chodit po své práci spát jako prasata a to sami s teplem.Cely den nebudu doma a nepoběží mi topení a přijdu domů a pustím ho tak mi dáte pokutu.A zajímalo by mne jestli mají omezení všichni teda i politici či ty nejvissi.Misto aby jste pomáhali lidem aby vás volili a vše co se týče toho aby ČR prosperovala.Tak ji spíš zakopavate do země a delate z lidí blbečky Ach jo kam jsme se to dostaly.At si politik vyskouši naší situaci mýt 25 tisíc měsíčně nájem 15 tisíc a ze zbytků uživit… Číst vice »

Xavier
Xavier
8 měsíců

Zatím v pohodě, mám to podobně a zbytek výdělku mám na investice.

Lenka
Lenka
8 měsíců

Úžasné 😠Takže člověk který přijde z odpolední směny kolem 23 hodiny, nemá nárok se osprchovat v teplé vodě? Který debil to zase vymyslel …..

Jana
Jana
8 měsíců

Pěkná hovadina.Kdyz budu chodit do práce na směny odpolední, noční a v 9hodin ráno přijedu domů z noční,tak půjdu spát špinavá a zmrzlá v zimě,protože se do 9:00 nestihnu vysprchovat .To samé po odpolední,když skončím v práci ve 22:00,cesta domů mě trvá hodinu MHD,tak to půjdu kvůli tomu,že už nepotece tepla voda spát špinavá,když ve 23hodin dorazím domů nebo se v zimě kvůli tomu mám sprchovat ve studené vodě?

Xavier
Xavier
8 měsíců
Reply to  Jana

Fungovalo to tak za komoušů, proč by nemohlo v době největšího válečného konfliktu v Evropě od světové války? Topení od-do, teplá voda stejně. Komu to nevyhovovalo, pořídil si průtokáč, nebo ohřál vodu na sporáku.

Další možnost je sprchovat se po směně v práci. Ve spoustě provozů je zaměstnavatel povinen vám zajistit sprchy a teplou vodu. Běžné je to ve fabrikách a znám i hodně kanceláří kde to tak mají.

Last edited 8 měsíců by Xavier
Štefan
Štefan
8 měsíců
Reply to  Xavier

Vážený pane Xavier,vy jste úplně stupidní osoba,jako ty v naší vládě.A co budou dělat maminy s dětma,když se dítě s prominutím po…!!!tak mu řeknete musíš počkat,až poteče teplá voda,nebo si je lidi brát do práce.Kdyz jsem schopný za tu vodu platit,tak jako normálně každý,tak proč bych měl čekat.To je to samé jak s elektrikou,ale nikdo neví,že od elektrárny kWh stojí 15 haléřů,a mi platíme momentálně cca 7-9 korun za kWh….chápete tu pointu asi ne,dokud si velký hlavy budou mastit kapsy,nikdy nebude dobře,a nějaký válečný stav za to nemůže,jen výmluvy.

...
...
8 měsíců
Reply to  Xavier

Rozhodně je to blbost pane komunisto tyto časy. Spousta lidí končí ve 22h v práci. A není vhodné srovnávat dobu co byla před x lety. To co bylo znamená, že musí zažít i ti co to nezažili?

Broz
Broz
8 měsíců
Reply to  Xavier

Kvákáš lži, teplá voda byla vždy. Nebyla jen tam, kde si obyvatelé topili sami v kotli (rod. domy, fiňáky, ap.) a byli líní do kotle přiložit. Žil jsem v Havířově celou jeho existenci a voda byla studená jen 14 dnů v létě v době dovolených, když teplárna čistila protiprouďáky, nebo 1 den, když byla závada ve výměníkové stanici, prasklo potrubí, ap. Jestli jsi žil ve špatném městě, nesváděj to na režim. Ale Tvůj blábol slyším prvně.

Potuz
Potuz
8 měsíců
Reply to  Xavier

No jo jenomže tenkrát se neplatilo tolik za vodné a stočné takže i když nebudu používat tak stejně zaplatím a navíc si nemyslím že je ekonomické v dnešní době dálkového vytápění ochlazovat a znovu zahřívat x kilometrů horkovodů.

Broz
Broz
8 měsíců
Reply to  Jana

V dnešní době není problém zařídit si teplou vodu kdykoliv a kdekoliv za pár babek. Pravda, elektřina není levná, ale záleží na prioritách každého: buď budu šetřit a mít studenou, nebo chci být čistý a netřást se zimou. A pak: na Ukrajině, (a nejen tam) jsou mnohde často bez vody, tepla, světla, někde i bez jídla, tak si na ně vzpomeňte a budete rádi i za studenou vodu. Na druhé straně: všude kolem vidím plýtvání vším: každý, kdo vaří vodu na kafe (čaj, čín. polévku, cokoliv), vaří 3-4násobek vody, než potřebuje a když už voda vaří, nechá ji zcela zbytečně… Číst vice »

Ludmila
Ludmila
8 měsíců

A že se v těch časech myslí na běžné pracující lidi co chodí na směny např.velká část chodí na 6:00 nebo mají standardní odpolední do 22:00 -ti po odpolední budou chodit jednoduše špinavý

Xavier
Xavier
8 měsíců
Reply to  Ludmila

Stejně myslel na pracující lidi komunista. Přesně takto to tehdy fungovalo!

Zaměstnavatel je povinen pro zaměstnance zajistit umývárnu nebo dostatečný počet umyvadel s tekoucí teplou vodou. Sprchy musí být zajištěny v případě, že povaha práce vyžaduje po jejím skončení celkovou očistu těla.

Pavel
8 měsíců
Reply to  Xavier

Nech se vyšetřit komunisto

Evelin
Evelin
8 měsíců

A elektřiny má Česko velké zásoby a patří mezi největší vývozce elektřiny…tak ji nevyvazejte až tak moc…to nemá vůbec logiku… A to přehnaně zdražování v ČR,fakt zajímavé,v Bulharsku,Polsku i v Německu tak šíleně vysoké ceny nemají..a jsme zase tam,kde jsme byli..PROČ ČR TO DĚLÁ TAKHLE,VALKOU A INFLACI TO ZAS AZ TAK NENI..KDE JE CHYBA HMM?čas dát Česko zase do kupy a vybojovat svobodu občanů,ne jim nařizovat kdy se mají mýt,na kolům můžou topit….JAK TO BUDE TAKHLE DÁL?BUDE VLADA NARIZOVAT I URČITĚ ČASY KDY SE MUZEME NAJÍST, DOJÍT NA ZÁCHOD ATD ,.. OPRAVME ČESKO!!ZADNE NAŘIZOVÁNÍ A ZASAHOVANI OBČANŮM DO ŽIVOTŮ… ČEŠI… Číst vice »

Evelin
Evelin
8 měsíců

To už je fakt přehnaná buzerace…kdo to kdy viděl aby stát určoval lidem určitě časi kdy se mohou umýt…v jakým že roce žijeme?dít to je nesmysl,to mají lidé kvůli vám smrdět,?peníze rozhazujete kde nemáte a za kraviny..a doplati na to obyčejni občané,takže díky vám budou všichni chudí a ještě k tomu smrdět.. Zajímaví že ostatní státy,už radši hledí na své občany..proč Česko neustále dává tak ohromné částky do sponzorování a pomocí Ukrajine,měli by všichni pomoct stejně…a ne tohle,aby celé Česko kvůli tomu bylo v haji..chápu pomoct byla třeba,ale tohle už je moc..proč nepomáhají můžu Ukrajinci co jsou u nás?proč neodjeli… Číst vice »