V Česku se zavádí povinná práce. Kdo se bude flákat, tomu stát přidělí zaměstnání

Šlo o jeden ze znaků minulého režimu, na který se často vzpomíná. Někdy v dobrém, jindy ve zlém. Pravdou je, že práce tehdy byla povinná. Potom bylo dlouhou dobu jen filozofickou otázkou, zda by náhodou neměla být podobná praxe znovu zavedena a zda to pro společnost není to nejlepší možné řešení.

Práci se vyhýbat nebudete

Jak se totiž říká, práce šlechtí. A pokud někdo nepracuje, má to řadu negativních dopadů nejen na něj, ale také na jeho okolí. Pro člověka je práce zkrátka naprosto přirozenou výplní času. Bez ní jednoduše chátrá a navíc je i zátěží pro sociální systém.

Právě z druhého jmenovaného důvodu se teď mění pořádky. Zjistilo se totiž, že v českém sociálním systému bivakuje velké množství dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kteří by přitom mohli pracovat. Dlouhou dobu se to neřešilo, jelikož zdroje na jejich podporu byly. To se ale změnilo, teď se musí šetřit každá koruna, a proč nezačít u těch, kdo se vyhýbají práci.

Dnes totiž sice práce skutečně není povinná. Ovšem kromě toho, že si někdo zvolí svobodně nepracovat, také okamžitě natahuje ruku a čerpá z robustního sociálního systému. Ten je však koncipován jako záchranná síť pro lidi, kteří se dostanou do problémů. Po určitém čase se však předpokládá, že se opět postaví na vlastní nohy.

Stále více lidí se o to ale už ani nepokoušela. Zjistili zkrátka, že jim vyhovuje nic nedělat a pobírat nejrůznější dávky a příspěvky, které často mohly dokonce převýšit mzdu, již by si vydělali v zaměstnání. Potom dokonce i odmítají nabídky ze strany Úřadu práce na nejrůznější volné pracovní pozice.

Brzy bez peněz

Teď však přijdou změny. Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo, že kdo se bude vyhýbat práci, ztratí nárok na sociální dávky. Jistě, pokud na nějakou dobu ztratíte zaměstnání a budete si hledat nové, nikdo vám nic říkat nebude a vše bude probíhat jako dosud.

Pakliže ale budete bez práce dlouhé roky, budete odmítat nabízené možnosti, potom budete přiděleni na takzvanou veřejnou službu. To jsou v podstatě veřejně prospěšné práce, které se budou vykonávat například pro obec. A pakliže byste se tomu vyhýbali, o dávky jednoduše přijdete.

Čtěte také: Změna pracovní doby v Česku. Do práce se bude chodit úplně jinak, už se na to připravte

Někteří kritici mají problém právě s konceptem povinné práce a argumentují tím, že v tuzemské společnosti nemá co dělat. Padají také slova o tom, že půjde prakticky o nucenou práci. Na druhé straně je ale pravdou, že společnost nemůže fungovat tak, aby se někdo pouze vezl a ostatní na něj dopláceli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
23 dní

To já bych už musel být šlechtic, když práce šlechtí. Dřel jsem na tři směny v provozu tiskárny u strojů celý život. – Zdraví zničené a mám hovno! A je mi 70.
Nepište sem hovadiny.

Roman
Roman
24 dní

Mělo by se začít hlavně šetřit na politických platech … Platíme jich zbytečně moc viz 5tidemolice… Ti kaspari si ani minimální mzdu nezaslouží

Karel
Karel
24 dní

To konečně dostanu podle svého vyučení to jim to trvalo

Ladislav
Ladislav
24 dní

Určitě souhlasím už to mělo fungovat dávno spoustu flákaču jsou na podpoře mám odpracováno poctivě 43let a dál pracuji.

Marie
Marie
24 dní

Oni se už probudili?
Vždyť se rozdávají peníze hlavně lenochum a nepřizpůsobivím

Květa
Květa
24 dní

Toto už mělo fungovat dávno. Za komunistů museli pracovat všichni, jinak šel do ” chládku”. Většina se práci vyhýbá. Když mají hodně dětí, stačí jim příspěvky, příspěvek na bydlení atd. To se musí změnit. Jurečko, makej. Ale nevymysli zase nějaký paskvil!

Eva
Eva
22 dní
Reply to  Květa

Hurááá,konečně budou muset pracovat a ne zadarmo brát spousty peněz z daní našich pracujících.Kéž by to bylo co nejdříve!!!

Josef
Josef
25 dní

Už vidím jak budou honit do práce cikány!!

antonin
antonin
25 dní

Pokud nemáš snahu si najít práci tak by ti stát neměl nic platit aby tě donutil si zaměstnání najít.
Zrušil bych příspěvky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení je taky nesmysl.

Bob
Bob
25 dní

Uz aby to bylo.

Pavel
Pavel
26 dní

No konečně.

Marie Bibova
Marie Bibova
22 dní
Reply to  Pavel

Vážení, v roce 2009 mi zkrachoval zaměstnavatel. Zoufale jsem hledala práci jako uklízečka. Pro mne coby Česku však práce nebyla. Na každém pohovoru jsem zdůrazňoval, že vůbec nikoho nemám a práce je pro mne otázkou přežití. Každý muj zaměstnavatel již svým vysostnym společenským postavením dával záruku, že nezamestnava lemply a osoby s kriminalni minulosti. Kdyby mne nepotkali to, že jsem se stala invalidní a kdyby neexistovaly fy, co invalidy zaměstnávají, tak bych možná již dnes byla po smrti. S nejvyšší pravděpodobností bych zemřela někde pod mostem hladová a zahmyzena. Jak může cesky dělník získat práci na HPP když ji v… Číst vice »