V Chorvatsku bylo tak draho, že si pan Miloš musel vzít půjčku přímo na dovolené. Jinak by neměl na jídlo a cestu domů

Hodně se mluví o tom, že ceny v Chorvatsku vystřelily vzhůru. Vliv na to má hned několik faktorů. Jedním z nich je zdražování, které probíhá v celém světě. Tím druhým potom lokální nárůst cen, kdy se místní rozhodli využít rekordní sezóny. To pochopitelně vytváří velkou poptávku po službách a umožňuje podnikatelům ceny vyšponovat.

Rozpočet vystačil na tři dny

Na těch velmi turistických místech je tak dnes v Chorvatsku skutečně velmi draho. Třeba pivo stojí v přepočtu stokorunu a v podstatě obyčejné jídlo pětistovku. Výjimkou pochopitelně nejsou ani podstatně vyšší ceny v luxusnějších podnicích.

Realitu zvýšených cen poznal také pan Miloš, který do Chorvatska vyrazil s manželkou a dvěma dětmi. Na dovolenou si ušetřil 50 tisíc korun a domníval se, že s nimi na 14 dní pohodlně vystačí. Bohužel tomu tak úplně nebylo.

První nepříjemné překvapení čekalo Miloše v podobě cen pohonných hmot. Jeho postarší vůz si žádá přibližně deset litrů benzinu na sto kilometrů. “Jenom benzin a dálniční známky nás letos vyšly na cestě tam na pět tisíc korun,” říká Miloš s tím, že podobnou sumu musí počítat i na cestu zpátky.

“Jeli jsme na blind s tím, že ubytování seženeme jako vždy na místě, u někoho v soukromí. Když jsme ale dorazili do Makarské, zjistili jsme, že na výběr toho zdaleka není tolik jako v minulých letech. Za přijatelnou cenu už vůbec ne. Nejlevnější apartmán jsme nakonec sehnali za 35 tisíc korun,” líčí pan Miloš.

Suma sumárum, sotva Milošova rodina dorazila a ubytovala se, už přišla o 40 tisíc z vyhrazeného padesátitisícového rozpočtu. To si ale její členové zatím příliš neuvědomovali. První večer tak vyrazili do své oblíbené restaurace, kde se těšili na místní plejskavicu a čerstvé ryby. Když přišlo na placení, Miloš zjistil, že se podstatně podražilo. “Za čtyři jídla a nějaké nápoje jsme dali v přepočtu 3000 korun,” říká Miloš, byť se záhy přiznává, že sám ten večer udělal pět piv. Každé ho vyšlo na stovku.

Foto: Shutterstock

Rodina nešetřila

Dovolená plynula a rodina Stejskalových se nijak zvlášť neomezovala. Nakonec, dovolenou u moře mají jednou ročně. Padesátitisícový rozpočet byl překročen už třetí den a Milošovi tak nezbylo než aktivizovat rezervy na svém a manželčině účtu.

Ty však vydržely jen na dalších osm dní. Následně rodina zjistila, že je takříkajíc na suchu. “Asi jsme neměli tolik chodit do restaurací a zábavních parků, ale my zkrátka moc šetřit neumíme,” přiznává Miloš.

Nakonec mu nezbývalo než si přímo z Chorvatska zažádat o půjčku u jedné z nebankovních společností. Jinak by už rodina neměla na jídlo a nedostala by se domů. Společnost nabízela poměrně slušný úrok 6%. Bohužel až doma si muž všiml, že to není roční, nýbrž měsíční úrok. Už se ale stalo.

Stejskalovi se tak z Chorvatska vrátili s třicetitisícovým dluhem a vybílenými účty. Přesto jsou spokojení. Dovolená se jim moc líbila, moře bylo krásné a děti i rodiče si to užili. Příště prý vyrazí znovu. Musí si ale na dovolenou více našetřit a také splatit dluh. Nebo si vezmou rovnou další?

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
58 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
9 měsíců

Jsem tady kousek od Makarská a ceny jsou tu nižší než u nás. Tak nevím co pan Miloš dělal. Dálniční známky Slovensko a Maďarsko 1000 Kč benzín a nafta jako u nás. Akorát LPG dražší než u nás

Jan nový
Jan nový
9 měsíců

Teď se vracíme z biogradu n moři vůbec mi nepřijde přehnaně ceny srovnávat s našimi spíše nejsou drahé na naopak pohonné hmoty levnější a jídlo cenově určitě podobné nepredrazene…pizza -+55 kun jídlo čevabčiči,steaky kuřecí s hranolkami -+60/ tak nevím nevím co článek tím sledoval

David
David
9 měsíců

Ahoj všem divím se Čechům že tam jezdí byl jsem tam 2x Gradac a už bych nikdy nejel do Chorvatska samé vykali v moři to tam je celou dobu a teď s toho média dělají šarádu zlaté Bulharasko voda jak křišťál vše pomalu za babku je tam krásně čirá modrá voda a písek a co v Chorvatsku víkaly ,draho a všude samej šutr a ježek už nikdy srovnání se stejnýma podmínkama je i Malorca taky hnus všude jsou na ulicích je cítit moc bordel všude sami vaťan a hromada Němcú který dělají bordel u sebe si to nedovolí ale jak… Číst vice »

Karel
Karel
9 měsíců
Reply to  David

Alespoň bez těch hrubek!!!

Michal
Michal
9 měsíců

Pan je trochu padlý na hlavu….

Tomáš
Tomáš
9 měsíců

Pan Miloš asi jel na dovolenou po 30 letech vše tu stojí cca jako u nás pivo v hospodě 20 kun to je cca 65 kčv obchodě 8 kun cca 25 Kč jo pivo má 5% alkoholu tak že je to jako u nás nějaký speciál . Pizza v restauraci asi 50 kun .. 170Kč …. Radil bych panu Miloušovi vyrazit na Slapy kde dá za smažák 180 Kč ušetříte za cestu a ještě máte průjem zdarma 😁

Stanislav Muryc
Stanislav Muryc
9 měsíců

Chtěl jsem prvně v životě vstoupit do nějaké diskuze, ale je zde řečeno již vše podstatné. Jenom bych dodal, že novinář by si měl pohlídat fakta a pan Miloš by si měl dát studenou sprchu.

Igor
Igor
9 měsíců

Keď na to nemá tak nech sedí doma pri pašteke tupec

Filip
Filip
9 měsíců

Dobrý den. Dlouho jsem se tak nezasmál. Jsme právě nyní v Drveniku na jihu Makarské. Ubytování pro dva dospělé a dvě děti na týden v hotelu s polopenzí 26k. Klima, pokoj 1+1, výhled na moře s balkónem 60m od vody. Nádherné čistě pláže i moře. K cenám, pivo Karlovačko 18Kun, Plzeň 23, pizza 40-55, hamburger 35-45, hranolky s masem 60, ryba brambory 60-80. Jiná jídla do 80. Zmrzlina tak jako naše velká točená 10Kun. Nafta stojí 12-14Kun. Cesta autem komplet s poplatky vyjde na 10k. Do padesáti se člověk vejde v klidu.