V Chorvatsku začali zatýkat turisty za malé přestupky. Ti často ani netuší, co provedli

Chorvatsko si letos po dvou letech omezení dopřává skutečně rekordní sezónu, jakou místní nepamatují. Pro poskytovatele služeb v zemi je to pochopitelně skvělé, méně však už pro samotné turisty, kteří čelí velmi vysokým cenám a také přeplněnosti řady míst. Problém je to i pro orgány veřejné moci, které mají poněkud potíže s udržením pořádku.

Ne vše je stejné jako u nás

V místních médiích jsou tak na denním pořádku zprávy, jak se někde utrhla ze řetězu skupinka turistů a provedla něco nepěkného. Policisté pochopitelně musí volit mezi určitou benevolencí a přísností, aby udrželi pořádek.

Jak upozorňuje server TVNoviny, v Chorvatsku také platí odlišné zákony než u nás a je potřeba počítat s tím, že některé věci jsou zde zkrátka nepřípustné. To, co by se doma přešlo mávnutím ruky a nikdo by neřešil, může u Jadranu vyvolat nepěkný incident.

Podle slovenského policisty, který v Chorvatsku přes sezónu slouží coby svého druhu spojka mezi svými krajany a chorvatskými strážci pořádku, upozorňuje, že v poslední době se poměrně přísně nakládá s jedním druhem incidentům. A tím jsou nejrůznější partnerské nebo rodinné hádky na veřejnosti.

Pochopitelně víme, že na něco takového nemusí být vždy hezký pohled, obzvlášť, když je pár posilněn alkoholem a rozhodne si věci doopravdy vyříkat. A asi by se to na veřejnosti nemělo dělat. Každý ale dobře ví, že za něco podobného se u nás netrestá.

Foto: Shutterstock

Přestupků razantně přibylo

V Chorvatsku je to jinak. Není výjimkou, že lidé mohou být za takovéto dohadování na veřejnosti zadrženi a umístěni do cely předběžného zadržení. Zde pak musí vyčkat na takzvaný přestupkový soud, což je něco, co u nás neznáme, ale v Chorvatsku to funguje běžně. Jde o poměrně rychlou proceduru, kdy se na místě rozhodne o vině a trestu.

Je tak na místě důrazné varování, abyste se v Chorvatsku na veřejnosti nehádali. Statistiky ukazují, že letos jsou chorvatští policisté velmi aktivní. Incidenty jsou pochopitelně i jiné povahy, ale přestupků je letos čtyřikrát více než loni.

Každopádně byste se v zemi měli chovat ukázněně a obrnit se určitou dávkou trpělivosti. Příval turistů si vybírá určitou daň a ne vše funguje tak, jak jste zvyklí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Už nevědí jak tahat z lidí prachy.

Kristyna
Kristyna
1 rok
Reply to  Monika

Přesně