Vážný vedlejší účinek nejpoužívanějšího léku na bolest. Téměř nikdo o něm neví, ale je nutné okamžitě zasáhnout

Obliba volně prodejných léků na bolest a horečku neustále stoupá a lidé už je berou doslova na sebemenší problémy, což není úplně ideální situace. Zejména v případě ibuprofenu, který je u nás známý jako ibalgin, to došlo až tak daleko, že ho lidé nosí neustále při sobě, a když se jim v práci trochu přitíží, tak si ho vezmou, namísto toho, aby si raději odpočinuli.

Nepodceňujte ani mírné nežádoucí účinky

Tímto způsobem se lze snadno dostat do problémům. Podle lékařů je totiž i volně prodejné léky třeba brát pouze po omezenou dobu, která by měla být poměrně krátká. Málokdo však čte poctivě příbalové letáky a mnozí lidé se domnívají, že když se ibuprofen prodává bez předpisu, mohou ho konzumovat v podstatě jako bonbony.

Jenže ibuprofen je velmi silnou látkou, která nejen pomáhá, ale může mít také vedlejší účinky. Nutno dodat, že ty jsou ve většině případů mírné. Ovšem to neznamená, že se nemohou objevit i velmi závažné nežádoucí efekty. A to právě ve chvíli, kdy dochází ke zneužívání léků, tedy vyššímu než doporučenému dávkování, případně dlouhodobému užívání.

Vždy platí, že pokud se po užití léku objeví i malé vedlejší účinky, je zapotřebí ho okamžitě přestat užívat. Mohly by se totiž zhoršit. Není také od věci celou záležitost konzultovat s lékařem.

Foto: Shutterstock

Anafylaktický šok nebo selhání jater

Podle společnosti Johnson and Johnson, která vyrábí léky s účinnou látkou ibuprofen, patří mezi nejzávažnější nežádoucí účinky takzvaná anafylaktická reakce. Pokud k ní dojde, objevují se u postiženého náhlé problémy s dýcháním, které se projevují jako sípání. Dostavit se může také svědění v krku, případně otok. Pozorovat můžete i krev ve stolici. V případě takových účinků je nutné okamžitě vyhledat pomoc, protože anafylaktický šok může skončit i smrtí.

Takto vážný nežádoucí účinek se objevuje velmi vzácně, ale je třeba s ním počítat. Týká se sice jen 0,01 % případů užití ibuprofenu, ovšem vzhledem k množství, v jakém se tento lék užívá, může jít stále o významné číslo.

Nejde ale o jediný vážný vedlejší účinek ibuprofenu. Objevit se může také zežloutnutí kůže a očí, což je bohužel projevem selhávajících jater. Podle příbalového letáku můžete po léku také zvracet krev.

Proto je možná vhodné dobře si rozmyslet, v jakém množství ibalgin užíváte a zda by nebylo lepší ho omezit.

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleveland Clinic, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments