Ve vedrech si ochladila byt na příjemnou teplotu. Stálo to pár korun a efekt byl jako u klimatizace

Celou Evropu aktuálně sužují velká vedra, a tak se lidé na sociálních sítích dělí o své postupy, jak si domácnost alespoň trochu ochladit. Často jde o mnohokrát slyšené způsoby, jako je například rozvěšení mokrého prádla po bytě, které vzduch o něco ochladí.

Jak vyřešit horko v bytě

Ve skutečnosti to ale zásadní efekt, který by se rovnal třeba klimatizaci, nepřinese. Přesto si ale lze pomoci hodně účinným způsobem, jak ukázala Jay Virdeeová z Velké Británie. Také ona si chtěla svůj byt nějakým způsobem ochladit, protože horko už začalo být neúnosné.

Pochopitelně ji napadla klimatizace nebo předokenní rolety. To jsou jistě skvělé způsoby, ale když už je horko a vy je nemáte, jsou vám k ničemu, protože než je objednáte a firma je nainstaluje, bude podzim. Lidé však potřebují pomoc okamžitě.

Jay se tak rozhodla začít zkoušet různé materiály, které by její byt dokázaly ochránit. Inspirací jí přitom byly auta na ulici, ve kterých jejich majitelé měli za čelními skly široké clony, jejichž účelem je odrážet sluneční paprsky.

Foto: Shutterstock

Našla skvělý způsob

Jak si ale takovou fólii vyrobit pro potřeby domácnosti? Jay to nejprve zkusila s klasickým kuchyňským alobalem, ale zjistila, že by ho spotřebovala značné množství a navíc je to nepraktické.

Pak ovšem doma našla stříbrnou termoizolační fólii. Ta je poměrně velká, tenká a lehká. K oknu je tak možné ji připevnit jen lepenkou a využít ji můžete několikrát.

A jak sama konstatuje, tento způsob opravdu funguje a ochladí vám byt o několik stupňů na příjemnou úroveň. Není přitom třeba lepit fólii do všech oken, ale jen do těch, do kterých slunce svítí nejvíce. Ideální je to udělat již brzy ráno. Velkou výhodou je skutečnost, že tyto fólie jsou velmi levné. K mání jsou třeba v lékárnách, kde za rozměr 140 x 200 cm zaplatíte maximálně padesát korun.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Syd
Syd
1 rok

To napadne každého, spíš je třeba upozornit že daleko vetsiho efektu dosáhne umístění onoho předmětu zvenku, ne zevnitr. Kdyz pouzije bílý prosteradlo, zustane navic svetlo.

Rmlynz
Rmlynz
1 rok

Grandiozni!!😐😵 smekám hluboce

Lukas
Lukas
1 rok

Nebo stačí zatáhnout žaluzie.

Vlasta
Vlasta
1 rok
Reply to  Lukas

Ano, ale venkovní. Cokoliv uvnitř nefunguje. Když v létě hřeje sklo, je to stejné jako by jste si do toho tepla zapnuli topení.

Jarda
Jarda
1 rok
Reply to  Lukas

To je pro ty,co je nemaj a ne vsude jdou nainstalovat. Ale asi jste to myslel dobre, ze jsme hloupi, ze bysme si je nezatahli, kdyz by jsme spravne meli 😊

Anna Hyblová
Anna Hyblová
1 rok
Reply to  Lukas

To nám nesdělila nic nového!!!