Vědci našli způsob, jak hubnout, aniž byste museli cokoliv dělat. Tělo bude přesto pálit kalorie

Většina odborníků by vám řekla, že je to nesmysl. Bez práce zkrátka nejsou koláče a to samé platí o hubnutí. Pokud chcete něco shodit, musíte se omezit ve stravování nebo začít pořádně cvičit. Přesto se ale zdá, že sen těch, kdo se neradi pohybují a raději si užívají pohodlí, se může splnit.

Nemusíte jen cvičit

Podle vědců má horká koupel podobné zdravotní přínosy jako cvičení. Stačí se ponořit do horké vody a relaxovat. Těžko tomu uvěřit, ale vědci mají v rukou jasný důkaz. Během intenzivního pohybu se tělo zahřeje a zvýší se tělesná teplota. To samé se děje i při tom, kdy si užíváte horkou koupel. V důsledku zvýšení tělesné teploty jsou účinky obou činností podobné.

Steve Faulkner z Loughborough University ve Velké Británii sledoval 2300 mužů ve středním věku po dobu 20 let. Mezi účastníky, kteří navštěvovali saunu přibližně jednou týdně, polovina zemřela v tomto časovém období. Mezi těmi, kdo navštívili saunu dvakrát až třikrát v týdnu, 38 procent z nich zemřelo. Výsledky studie naznačují, že zvýšené využití sauny snížilo riziko úmrtí na mrtvici nebo srdeční infarkt. Zřejmě je to kvůli zvýšenému průtoku krve a snížení krevního tlaku, k nimž dochází při pobytu v sauně.

V jiné studii zase Faulkner testoval účinky horké koupele na zdraví účastníků výzkumu. Byli vybaveni speciálními monitory, kde se zaznamenávaly zjištěné úrovně cukru v krvi, stejně jako termometr pro měření vnitřní teploty jádra těla.

Foto: Shutterstock

Pozoruhodné výsledky

Jednou z výhod cvičení je schopnost těla udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí. V první části studie účastníci absolvovali hodinovou koupel v horké vodě, která měla 40 stupňů Celsia. Následně po koupeli dostali lehké jídlo. Ve druhé části studie strávili hodinu na kole. Výsledky byly pozoruhodné. Dlouhotrvající koupel v horké vodě způsobila ztrátu 140 kalorií, což je podobné 30 minutám svižné chůze. Jízdou na kole spálili až 630 kalorií. I když horká koupel neměla až tak velký účinek, studie jasně ukázala, že i díky ní můžeme spálit množství energie.

Je však třeba myslet na to, že pro některé je horká koupel nevhodná . Pozor by si měli dávat hlavně kardiaci. Navíc tento způsob hubnutí lze považovat jen za jakýsi doplněk ke klasickému cvičení. Jedině pohyb a zdravá strava jsou zárukou pevného zdraví a spálených kalorií. Pokud k tomu přidáte i relaxaci v horké lázni, hubnutí tím ještě více podpoříte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Loughborough University

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments