Nedostatek vitaminu B12 se projeví nejprve zvláštním signálem v ústech, upozornil expert. Pak začne být zle

Vitamin B12 patří k těm nejdůležitějším v těle, a tak bychom měli dbát na jeho pravidelný přísun v dostatečných dávkách. Jeho nedostatek totiž vede k deformaci červených krvinek. V důsledku toho potom nemůže být kyslík správně distribuován po celém těle, což může způsobit řadu zdravotních komplikací.

Malé vředy v ústech

Jedním z problémů, které nedostatek vitaminu B12 způsobuje a který můžeme brát jako prvotní signál, jsou vředy v ústech. Zatímco samy o sobě jsou neškodné, maximálně jen bolestivé a nepříjemné, tento znak nutričního deficitu by měl být pro každého posledním varováním. Experti z britské Oral Health Foundation popisují tyto vřídky jako “bolestivé boláky”, které jsou obvykle červené nebo žluté barvy. Mohou se objevit uvnitř na tvářích, rtech, jazyku, dásních nebo na patře.

Většina takových vřídků má velikost horní části propisky a někdy mohou tvořit celé klastry,” uvádí experti. Není výjimkou, kdy člověk napočítá třeba šest takových boláků v ústech.

Foto: Shutterstock

Zarudlý jazyk

I další příznak nedostatku vitaminu B12 se přitom objevuje v ústech. Jde o bolavý a zarudlý jazyk. Mezi ostatní příznaky, z nichž lze usuzovat na to, že tento vitamin v těle schází, najdeme třeba extrémní únavu, svalovou slabost, narušené vidění a psychologické problémy. V takovém případě už jde ale o závažný stav, který je třeba řešit s lékařem.

Mezi dva nejčastější příklady psychologických problémů způsobených nedostatkem vitaminu B12 patří deprese a zmatenost. Objevit se ale může také zapomětlivost, nepochopení základních věcí a neschopnost se rozhodovat.

Pokud vám lékař diagnostikuje nedostatek vitaminu B12, léčba bude záviset na několika faktorech. Jde především o to, v jakém se nacházíte věku, celkový zdravotní stav a zdravotní historii. Následně je třeba také posoudit to, zda se váš stav může zhoršit. Většinou pak dojde k léčbě medikamenty či injekcí. V některých případech už je nedostatek tak chronický, že je léčba doživotní.

Foto: Shutterstock, zdroje: Oral Health Foundation, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments