Vědci potvrzují: Vitamin D chrání před respiračními nemocemi

Sluneční vitamín, který chrání před infekcemi. Přesto ho tři čtvrtiny z nás mají, zvláště v zimě, nedostatek. Po jakých doplňcích sáhnout? A co je podmínkou jeho správného fungování? 

Vitamin D je důležitý pro správnou tvorbu kostí, podporuje hojení zlomenin a výrazně ovlivňuje imunitu. Vědci odhadují, že až 75 % populace má nedostatek vitaminu D, a to je problém, protože je pro správné fungování organismu nepostradatelný. Podílí se na vstřebávání vápníku ze střeva a reguluje jeho hladinu včetně dalšího prvku – fosforu. „Dlouhodobý nedostatek může vést k řídnutí kostí a k chronické osteoporóze, zároveň může docházet ke zvýšené lomivosti kostí a k větší kazivosti zubů,“ vysvětluje nutriční terapeutka Hana Lang. Připomíná, že „déčko“ podporuje zrání buněk, ale tlumí jejich rychlé množení, čili má protirakovinné účinky. „Jeho zvýšený přísun potřebujeme při vyšší fyzické zátěži, hojení zlomenin, a hlavně pro správné fungování imunitního systému,“ dodává.

Britská studie: Déčko chrání proti chřipce i astmatu

Vitamín D je klíčovým faktorem při aktivaci T lymfocytů a dalších významných složek buněčné imunity. Skutečnost, že chrání proti respiračním onemocněním, přesvědčivě dokázala například studie z roku 2017, publikovaná v British Medical Journal. Vědecký tým pod vedením profesora Adriana R. Martineua analyzoval bezmála 11 tisíc účastníků studie, která prokázala, že užívání vitaminu D tlumí výskyt respiračních infekcí, jako jsou chřipky a nachlazení. Další data ukazují, že normální hladiny vitaminu D snižují výskyt astmatu, který je běžně aktivován právě respiračními viry.

Vitamín K2 jako nezbytný pomocník

Samotný vitamín D ale nestačí. Pro jeho správnou funkci v organizmu je třeba užívat i vitamín K2. „Vitamín D je rozpustný v tucích, stejně jako vitamíny A, E a K. Aby v organizmu dobře fungoval, musí být doplněný vitamínem K2, který zamezí hromadění vápníku v cévách, a tím hrozící hyperkalcémii,“ popisuje Hana Lang a dodává, že i z tohoto důvodu je třeba sledovat správné dávkování. Vitamínem D je totiž možné se předávkovat a způsobit toxický stav organizmu. Je tedy nutné dbát na to, aby doplňky byly vyrobené z co nejkvalitnějších surovin a splňovaly veškeré požadavky dané legislativou. „Pro mě jsou dlouhodobě zárukou kvality výrobky německé společnosti Tisso. Jejich olej Pro Vita D3 OL Forte s vitamínem D patří k absolutní špičce na trhu,“ dodává Hana Lang.  

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments