Velká česká banka je v obrovském průšvihu. Klienti utíkají. Tohle nevypadá vůbec dobře

Dnes už je bráno jako naprostá samozřejmost, že západní firmy na ruském trhu jednoduše nepůsobí. Nepovažuje se to totiž, vzhledem k jasným okolnostem, za vhodné. Brzy uplynou dva roky od momentu, co se kvůli agresivnímu vpádu začaly velké firmy z této země masivně a urychleně stahovat.

Neodešli všichni

Najdou se ale i výjimky, které čelí setrvalé kritice. Jedna věc je přitom, když na tamním trhu zůstal třeba obchodní řetězec Globus. I ten se setkává s velkou vlnou kritiky a někteří zákazníci v Česku v něm z tohoto důvodu odmítají nakupovat.

Úplně něco jiného ale je, když tam zůstane velká mezinárodní banka. Právě finanční instituce plní ve státě důležité role, a v tomto případě to platí dvojnásob. Působí zde stále Raiffeisenbank, která je významnou bankou i v České republice.

Tato banka přitom čelí nebývalému tlaku, aby z tamního trhu odešla, a to již setrvale dva roky. Ačkoliv dává neurčité výhledy na to, že by to mohla udělat, ve skutečnosti klíčové rozhodnutí neustále odsouvá a podle všeho doufá, že se na to nějak zapomene, případně že se situace vyřeší.

Foto: Shutterstock

Jednoduché peníze

Mezitím ale Raiffeisenbank na ruském trhu plní zcela klíčovou úlohu pro tamní ekonomiku. Jak informují odborníci, banka zpracovává celou polovinu externích plateb v rámci ruské ekonomiky. To nevypadá na nějaké utlumování aktivity.

Pravdou je, že pro Raiffeisenbank jde o složitou situaci, ke které se však nedokáže postavit čelem. V Rusku generuje obrovské zisky, jejichž ztráta by akcionáře nepotěšila. Na druhé straně ale čelí tlaku regulatorních orgánů v Evropské unii i USA, které už hodně tlačí na to, aby odtud banka odešla.

Čtěte také: V Česku oblíbená banka byla náhle vykradena. Ztratilo se obrovské množství peněz

A zapojují se také samotní klienti, mimo jiné i v České republice. Ti se snaží banku přimět ke správnému kroku, a to tak, že jí opouštění a ruší si u ní své účty. Prý s bankou podporující takovýto režim nechtějí mít nic společného. Ostatně, Raiffeisenbank je i na seznamu organizací podporujících válku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pepé
pepé
2 měsíců

Tak nevím, nevím, nepochází slovo novinář od pojmu přinášet novinky? Nemlich stejný článek byl zveřejněn i v roce 2023 někdy v létě.
Že vás to baví to ctrl c a ctrv v !
Podle počtu lidí na pobočkách banky a v prodejnách Globus-u se mi nezdá, že by těch bojkotujících zákazníků bylo nějaké podstatné množství, spíše naopak.

Milan Straňava
Milan Straňava
2 měsíců

Děkuji paní (slečně Štěpánkové) za podnětný článek. U Raiffeisenbank si okamžitě založįm účet a ihned začnu nakupovat v Globusu, i když to mám trochu z ruky. Alespoň tyto instituce mají rozum.

Vratik
Vratik
2 měsíců

Doufám, že RB má dost svého rozumu, aby si nenechala kecat do své obchodní politiky bandou aktivistických šmejdů.