Rady na opravu zatékání střechy

Střecha je klíčovým prvkem domácnosti, která musí odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Právě kvůli vnějším vlivům může po čase skrz střechu začít zatékat a vy byste měli začít jednat co nejdříve. V článku vám přinášíme praktické rady, včetně informací o výběru vhodné krytiny, financování oprav či zajištění práce ve výškách.

Jak opravit střechu

Zatékání střechy může mít různé příčiny, od poškození střešní krytiny, až po vadnou hydroizolaci. Prvním krokem k úspěchu je tedy rozpoznat místo, na kterém dochází k propouštění vody. Pečlivě prohledejte střechu a hledejte jakékoliv praskliny, poškozenou krytinu nebo propadliny. V mnoha případech bývají na vině také špatně utěsněné střešní prostupy

Rekonstrukce střechy kolem komína

Jde o nejčastější místo, kudy zatéká. Pokud je průnik opravdu malý, využijte klempířský tmel a utěsněte spáru. Jestliže jde o větší prasklinu, pusťte se do nového oplechování pěkně od začátku. 

Oprava zatékání střechy skrz díru

U starších krytin je čas od času možné natrefit na vadnou tašku, kterou je potřeba vyměnit za jinou. U nových se pak může jednat o vadný kus, který působením vnějších vlivů degraduje a začne propouštět vodu. Může se také stát, že vám začne zatékat po instalaci fotovoltaiky. V tom případě reklamujte tuto skutečnost u firmy, který prováděla montáž panelů – nejspíše prorazila střešní krytinu a bude nutná renovace střechy na jejich náklady. 

Oprava střech, když voda kondenzuje uvnitř

Pokud pozorujete mokré fleky na zdi ve chvíli, když se venkovní teplota výrazně liší od té vnitřní, nejspíš je zakopaný pes v chybějící parotěsné zábraně. Zateplené střechy musí být správně odvětrávány, aby v nich nedocházelo ke kondenzování vlhkosti a prosakování skrz zdi do interiéru.

Jakou zvolit střešní krytinu

Při výběru zvažte typ krytiny, zejména podle sklonu střechy – sedlová, pultová, rovná, polovalbová atd.

  • Asfaltovou střechu tvoří jádro ze skelné vložky a svrchní vrstva z asfaltu. Na trhu je k dostání spoustu barevných provedení, a proto je možné ji skvěle doladit ke stávající barvě fasády. Šindele jsou lehké, pro jejich připevnění je však nutná podkladní konstrukce. Životnost asfaltové střechy je velké mínus.
  • Betonové tašky se vyrábějí ze zhutněného betonu, přičemž disponují velmi dlouhou životností. Jsou však velmi těžké a hodí se na střechu s větším sklonem.
  • Pálené tašky jsou z cihlářské hlíny a díky výrobnímu procesu získávají vysokou odolnost vůči vnějším vlivům. Disponují dlouhou životností, jsou barevně stálé. Na druhou stranu jsou docela nákladné a křehké.
  • Střechy plechové jsou vyráběny z oceli. Jsou velmi lehké a vhodné i při pokládce na nízký sklon. Plech na střechu se montuje velmi rychle a snadno, nevýhodou však je nízká životnost a vysoký hluk, například při dešti. 
  • Vláknocementová krytina je tvořena buničinou, umělými vlákny a cementem. Dříve se na její výrobu používal azbest, z bezpečnostních důvodů se skladba střechy změnila. Výhodou je rozhodně barevná stálost a snadná montáž. Mezi nevýhody patří nízká životnost a znemožnění montáže pochozu.

Bezpečnost práce na prvním místě

Většinu oprav zvládne šikovný kutil i svépomocí. V tom případě však jistě oceníte bezpečný způsob, jak se dostat na střechu nebo do blízkosti průniku. Některé střechy mohou být opatřeny tzv. pochozem, který ale nemusí být vždy umístěn na místě, jež je nutné opravit. V tom případě je další možností sáhnout po žebříku, mnohdy však není dostatečně dlouhý a ani zcela bezpečný. Pro opravu střechy ve zdraví doporučujeme půjčit plošinu, která dosáhne i do špatně dostupných míst a zajistí vám 100% bezpečnost. Je možné objednat si také její obsluhu a proměnit rekonstrukci střechy v zábavnou zkušenost. 

Rekonstrukce střechy a její cena

I když se může na první pohled zdát, že stačí vyměnit pár tašek, při bližším ohledání zjistíte, že je nutné přistoupit k opravě celé střechy, přičemž průměrná cena za m² se pohybuje okolo 2500–3500 Kč. Není radno montáž odkládat – snadno byste si zadělali na mnohem větší problém (plesnivění vlhkých zdí, zdravotní problémy atd.). Pokud váš bankovní účet nedisponuje potřebnou částkou, obraťte se na Poskytnuto.cz, kteří vám půjčí potřebný obnos a vy si tak budete moci užívat sucha a tepla v pohodlí domova. 

Jak předejít škodám při bouřce

Riziko vzniku škody při bouřce se odráží nejen od kvality použitých materiálů, ale také od dodržení všech technických doporučení výrobce. Některé materiály jsou odolnější, jiné mohou již při silnějším větru a nesprávném uchycení odletět, například plechová krytina. Nejhůře jsou na tom pochopitelně špatně uchycené krytiny, použití materiálů, které podléhají korozi a rychle degradují. Striktní jsou samozřejmě i pojišťovny, při řešení škody živelnou pohromou. Je důležité pravidelně absolvovat čištění okapů, které při bouřce odvodňuje povrch a několikrát do roka kontrolovat vnější kabát střechy, zda není viditelně poškozen a při další bouřce tak hrozí, že bude nenávratně poškozen. 

Kam dál? Přečtěte si Mech ze střechy sleze jednou provždy.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments