Velká chyba při nákupu toaletního papíru, kterou jsou Češi pověstní. Na záchodě pak litují

Přemýšlíte o tom, jaký toaletní papír zvolit – podle aktuálních akcí, barevnosti, vůně nebo třeba natištěných obrázků? Dáváte přednost sněhově bílým, vícevrstvým toaletním papírům? Ty však mohou být pro životní prostředí nevhodnější volbou.

Pozor na voňavé a barevné toaletní papíry

Některé toaletní papíry, které vypadají nejčistší a příjemně voní, mohou být ve skutečnosti pro vaše zdraví škodlivější než ty, které nejsou tak atraktivní. Přidané vůně v nich mohou způsobovat zdravotní problémy, jako jsou například kvasinkové infekce u žen. Podobné riziko hrozí i u parfemovaných intimek nebo škodlivých intimních gelů.

Barevné toaletní papíry se mohou jevit jako vizuálně atraktivní pro vaši toaletu, ale ve skutečnosti mohou přinášet zdravotní rizika. Používání tmavě zbarvených, jako jsou například černé nebo červené toaletní papíry, může ztěžovat odhalení možných zdravotních potíží spojených s krvácením z konečníku.

Některé zdroje uvádí, že pro výrobu papírových hygienických potřeb se využívá kolem 100 000 chemických látek, z nichž nejnebezpečnější byl v minulosti chlór. Ten už se v současnosti k tomuto účelu nepoužívá.

Foto: Shutterstock

Jaký toaletní papír vybrat?

Nejlepší volbou je recyklovaný šedivý toaletní papír, který vypadá na první pohled méně kvalitní, než bílý a hebký toaletní papír. Avšak i tento recyklovaný toaletní papír má své nedostatky, jako například obsah látky Bisfenol A (BPA) a použití chemických látek při výrobě. Nicméně, stále jde o  méně chemikálií než u běžného toaletního papíru.

Recyklovaný papír nebo bidet

Jednoznačně nejlepší volbou pro toaletní papír je recyklovaný. Při nákupu toaletního papíru si prohlédněte etiketu – mělo by tam být uvedeno, že papír byl vybělen bez použití chlóru a optických zesvětlovačů. Pokud jde o zdraví, nejlepší volbou je voda, tedy bidet nebo sprcha. Pokud vám ale bidet nevejde do koupelny, zvažte při výměně toalety možnost záchodové mísy s integrovaným bidetem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments