Velká změna pracovní doby v Česku. Chystá se na vás velká změna. Jak dlouho budete trávit v práci?

Kdo by si dnes ještě vzpomněl na to, že dříve byl pouze jeden den volna v týdnu, zatímco zbylých šest se pracovalo? Když si lidé tehdy vymohli volný celý víkend, bylo to bráno jako obrovský průlom, který je ale zároveň konečnou. Nikdo si nedokázal představit, že by se rovnováha měla vychýlit ještě více směrem k volnému času.

Funguje to dobře

Dnes už je ale zase všechno úplně jinak a zaměstnanci naopak brblají nad tím, že musí chodit do práce i v pátek. Někteří si ostatně zvykli na výhody home office, se kterým se, jak už je dnes dobře známo, pojí menší pracovní nasazení, byť efektivita může být srovnatelná.

Zaměstnanci v České republice nicméně jednoznačně zjišťují, že trávit v práci pět dní v týdnu, a to hned po dobu osmi hodin, je jaksi zbytečné. Ostatně, jen si sami spočítejte, jak dlouho v tomto čase prokrastinujete, povídáte si s kolegy nebo si děláte nějaké soukromé akvity.

Zejména kancelářské činnosti jsou dnes koncipovány tak, že by se daly zvládnout za mnohem méně času, než jaký je jim vyhrazen. A podle všeho už je na spadnutí další velká změna. Koncepce čtyřdenního pracovního týdne již byla nejen vyřčena, avšak v některých zemích už se testuje. Jde například o Velkou Británii, Španělsko nebo Island.

Foto: Shutterstock

Doba už to vyžaduje

Ostatně, i v Česku se najdou některé firmy, které na tento model pomalu, ale jistě najíždějí. Zjišťují přitom, že efektivita práce zůstává stejná, někdy dokonce ještě roste. Lidé jsou totiž odpočatější a mají tendenci svou práci stejně odvést, takže neplatí, že by to mělo skončit nutností najmout další zaměstnance.

“Už se mi opravdu nechce pracovat pět dní. V podstatě už dnes dělám čtyři dny, byť oficiálně mám zkrácený úvazek, ale reálně mi platí to, co předtím. Takže já už jsem na to najela a rozhodně bych neměnila,” říká třicetiletá Anežka, která pracuje v marketingu v jedné pražské firmě.

Otázkou pochopitelně je, jak by to vypadalo například ve výrobě nebo jiných manuálních profesí. Tam je to přeci jenom jiný příběh, jelikož zde je produkce poměrně jasně daná.

Čtěte také: Celý život na pracáku a pak rovnou do důchodu s 20 tisíci korunami měsíčně? Takhle to v Česku chodí

Je tu však postupující robotizace a rostoucí produktivita práce, tudíž se dnes dá skutečně vážně uvažovat o zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Moderní společnost je na to vyloženě zralá, a kdo to prosadí, bude velmi oblíbený.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Honza
Honza
6 měsíců

To bude další rána pro personálně zdevastované zdravotnictví. Kdo by chtěl pak ještě přesčasy,když jinde budou moci pracovat jen 4 dny?

Mára
Mára
7 měsíců

Takže všichni budou brát plat cca o pětinu menší to bude super 😁 a ti co mají dělají tak že jim týden nestačí aby se ti povaleči měli čeho najíst, zatopit, posvítit atd.

Vladimír
Vladimír
7 měsíců

Nooo,kancelarsky idioti,tem by stacilo chodit v utery od osmi do desiti, kdyz se mame bavit o produktivitě!!!!

Miro
Miro
7 měsíců

Ano skvělé. A jste třeba připraveni na to, že by byly pátek až neděle uzavřený třeba obchody. Je to totální nesmysl a tyto představy mají více méně jen nudící se úředníci na všech úrovních. Tudíž bych jejich počet snižil a to nejen o ten den tj 20%, ale díky přiznané prokrastinaci vlastně o 30%. No a takto ušetřené síly by mohly mazat do výroby, třeba za levnější potraviny.

Eva
Eva
7 měsíců

Lidi ve výrobě mají makat, jak fretky a můžou se udřít, ale lidi z kanceláře si dostanou den volna 🧐😒

Daniel
Daniel
7 měsíců

Je to celé na hlavu postavené. Lidé by měli být placení za produkt,za výsledky své práce a ne za čas na pracovišti strávený. Pak jsou motivováni dělat víc a efektivněji, protože jsou za svou efektivnost odměňovaní. Obzvlášť v téhle době, kdy ekonomika jde dolů je potřeba zvýšit produkci a ne navyknout lidi na víc lenošení. Málo práce, málo produkce, to je cesta k bídě pro všechny.

Simona
Simona
7 měsíců

Jooo,u nás to zavedli, ale z osmiček udělali desítky, takže v pátek se člověk dostává z těch 4 dní, teď v zimě chodíme za tmy do práce a z práce též, poněvadž musíme chodit na 5 do 15hod. Děkuji,to nechcete

Martin
Martin
7 měsíců

To by bylo super jenže jsou profese ,u kterých jste od pondělí do neděle v práci.viz popeláři, hasiči, doktoři, policisté a další.Takze to jde jen u některých profesí.Bylo by zajímavé kdyby jak kosari neboli popeláři co vyváží popelnice nevijeli byť jeden den a můžete si představí jak by to vypadalo.

Michal
Michal
7 měsíců

Jo jo a úplně všichni. Pátek sobotu a neděli necháme volnou, ale pro všechny.
V práci bych ty dny neměl být nikdo, takže nepůjde elektřina nepoteče voda a nebude proudit plyn, nebude jezdit žádná doprava a vlastně všichni budou sedět doma na zadku 😅