Velký dodavatel elektřiny ukázal nový ceník. Zdražil o 450 %. Tak to končíme, to už nejde

Ačkoliv v těchto měsících mělo podle dřívějších prognóz nastat uklidnění na trhu s energiemi, které se vyšplhaly do značných výšin, bohužel žádná úleva není ani na obzoru. Ba právě naopak, média v minulém týdnu přinesla zprávu, že ceny plynu a elektřiny překonaly další rekord. Dnes už nikdo nedokáže říct, kde se zastaví. Vyloučeno není, že se mohou zněkolikanásobit i ze současných, už tak vysokých hodnot.

Všemocný trh

Mnoho lidí nedokáže tuto situaci pochopit především pokud jde o elektřinu. V její výrobě je totiž Česká republika soběstačná a naopak ji ještě vyváží. Občanům proto nejde do hlavy, proč není rozhodnuto o tom, že se českým lidem bude prodávat levně.

To oficiálně bohužel není možné proto, že v Evropské unii existuje jednotný trh s elektřinou a vše se musí odehrávat přes něj. Právě na tyto burzy tak čeští výrobci svou elektřinu umístí a dodavatelé, přestože může jít i o ty samé společnosti, si ji pak draze nakoupí a ještě dráže přeprodají českým zákazníkům.

Taková je dnes situace, která ústí v to, na co před pár dny poukázal na Twitteru uživatel Lukáš Hatas. Tomu totiž přišel nový ceník elektřiny od společnosti PRE, který vzbuzuje velmi negativní myšlenky. Tento ceník platí o 1. srpna a jednu megawatthodinu vyčísluje na 9323 korun včetně DPH. Zajímavý je meziroční pohled. Z něj se totiž ukazuje, že cena se navýšila o 450 %, tedy více než čtyřnásobně.

Foto: Shutterstock

Přechod ani fixace příliš nepomůže

Pakliže si říkáte, že jde určitě o nějakou výjimku, která se nebude vztahovat téměř na nikoho, bohužel tomu tak není. Jistě, máte možnost jít k jinému dodavateli. Ti vás už dnes ale nepřivítají atraktivními nabídkami a naopak se vás budou spíše snažit odradit podobně nevýhodným tarifem. Velké řešení dnes nepředstavuje ani fixace.

Řada dodavatelů už velké výhody za fixace neposkytuje, někteří dokonce naopak mají aktuálně vyšší ceny na fixovaných produktech než na těch, které jsou na dobu neurčitou a může u nich průběžně docházet ke změnám. Kromě toho, je dnes velkým rizikem fixovat si cenu, protože málokdo dokáže odhadnout, co bude za měsíc nebo dokonce za rok.

Čeští zákazníci jsou tak dnes ve velmi složité situaci. Nejde jen o to, že se ceny energií takto razantně navýšily. Stát ale ani neříká, do jakých výší bude nárůsty tolerovat, respektive zda na nějaké úrovni zasáhne a ceny zastropuje jako v okolních zemích. Velmi nepříjemná je i tato nejistota.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
56 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok

Dříve jste zločince poznal na první pohled. Oblek s proužky, klobouk a boty psí dečky. Dnes mají obleky od Armani, Hugo boss, Prada tváří se velice slušně a vystupují jako profesoři atd. A to je nebezpečné!! Už nemusí přepadat banky, dělat lichvu, prachy si berou přímo u zdroje!

Sarka
Sarka
1 rok

K tomu už se nedá nic říct ,že jsou to všichni lumpove.

Dapos
Dapos
1 rok

A že Němci plyn nakupují levněji a nám přeprodávají ji 8x dráž ? Prostě jsme na odpis!!!

Jeliman62
Jeliman62
1 rok
Reply to  Dapos

Můžete prosím uvést zdroj? To bude ta stejná “pravda z Fejsbuku”, která tvrdí, že levno prodáváme elektřinu na burzu a nakupujeme ji draho zpět. Lidi přemýšlejte trochu, aktuální cenu pro nákup i prodej můžete sledovat třeba zde: https://pxe.cz/cs/
ČEZ přes burzu prodá tomu, kdo nabídne nejvíc a “ČEZ prodej” koupí od toho kdo dodá nejlevněji. A co se týče ČEZu, tak ten měl ještě do května slouvu na dodávku plynu přímo s Gazpromem.

Petr Petrovič Fialovic
Petr Petrovič Fialovic
1 rok
Reply to  Jeliman62

Za to, když řeknete že Fiala je vůl dostnete 23 let vězení. 3 roky za urážku veřejného činitele a 20 za vyzrazení státního tajemství!!

Miloslav
Miloslav
1 rok

Zajímavé je, že ve Švédsku snížily elektrárny výkon na 65 procent, přestaly dodávat na burzu a pro své občany mají elektřinu pětkrát levnější než u nás. Francouzi omezili vývoz elektřiny na padesát procent a svým občanům nabízí elektřinu také podstatně levnější. U nás to vypadá, že ti akcionáři ČEZu jsou všichni vládní činitelé, kteří si své zisky hlídají a nějací lidé je nezajímají, jinak by využili zákon, který v krizových dobách mohou výrobcům elektřiny určité věci nařídit. To ale neudělají, chrání si svoje zisky.

Lukas
Lukas
1 rok

Místo zálohy 3.850,- teď cca 17.000,-
Prostě paráda… Nemáte někdo doma na půjčení tak 2metry provazu?!

Astrid
Astrid
1 rok
Reply to  Lukas

nedeljte to, počkejte si, jak to dopane… 🌞

Josef Trögl
Josef Trögl
1 rok

EU nic jak burzu nenařizuje. Ale ČEZ je a.s. a smyslem a.s. je generovat zisk. Proč by prodával levné, když může do zahraničí dráze?

Jaryk
Jaryk
1 rok
Reply to  Josef Trögl

I domů a zničit vlastní zem, ještě státem kontrolovaný.

Pavel
Pavel
1 rok

Pro přestárlého či zdravotně postiženého starobního důchodce je adresná dávka na elektřinu resp. na bydlení noční můrou, tedy infarktovou záležitostí. Drzé a arogantní adresné dávky pro nemohoucí důchodce vláda Fialy prosazuje na základě rad ekonomů z bankovních kruhů. Těmto zlým našeptávačům chybí reálný pohled a empatie. Marie Antoinetta byla sociálně chápavější než současní ekonomičtí poradci typu Heleny Horské. Kalkulují zvlčilí poradci se zvýšeným počtem úmrtí u důchodců, kteří nevydrží nápor byrokracie a umřou ?

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Pavel

ČEZ má tarif pro ZTP stále 3,2 za kw

Pavel
Pavel
1 rok

A Fiala dál odmítá stáhnout naši levnou elektřinu z lipské burzy, z které je pro občany ČR distribuována padesátkrát předražená. Pár akcionářů se musí přece napakovat i kdyby byly milióny českých odběratelů ožebračeny a naše ekonomika zkrachovala. Čí zájmy hájí vláda Fialy ? Úřady práce neodstraní příčiny předražené elektřiny. Notabene když je dávka na bydlení fakticky nedostupná pro byrokraticko-šikanózní překážky, kladené před zájemce zpupnými úředníky. Je nejvyšší čas k tomu, aby vláda Fialy ihned odstoupila.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Fiala není vlastníkem ČEZu! Proč nemáte akcie ČEZu? Znám hromadu lidí kteří z dividend u ČEZu platí elektřinu, proč ne vy?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jan

Protože na to asi kazdy ma,vy vole.Navic je CEZ ze 70% statni,takze kdyz se to veme kolem a kolem,tak je nas vsech.Ke vsemu mu stat soupnul dotaci Xmiliard na nakup elektriny na tom SLAVNYM trhu,to je kocourkov a nemoralni vuci vsem.Jako by truhlar udelal postel,odvezl ji do aska.Tam mu za ni dali 1000kc a on si ji pak musel koupit za 5000kc.Je to svinstvo,nic vic.

Josefina
Josefina
1 rok

Jo, neviditelná ruka kapitalistickeho trhu je nenasytná.A vláda je takhle malinká, zvláště když kope za boháče,co je sponzorují…lidi-volici jsou křoví potřebné jednou za 4roky,to už snad voličům došlo…

Lenka
Lenka
1 rok

To je ale hnus brzy na elektřinu nebude mít nikdo pouze boháči 😭😭😭

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lenka

Reálné zdražení je na cca dvojnásobek oproti loňsku. Máte s tím nějaký velký problém? Nemám zafixováno (pomalu se odpojuji od sítě) takže jsem neměl pod 2kč/kWh.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Lenka

Nechce se mi hledat na mobilu lepší zdroj, takže jen tohle: https://www.elektrina.cz/cena-elektriny-za-kwh-v-roce-2021

Bulvární články na tom nic nezmění. Jasně, dalo se levněji od spekulantů, ale reálné ceny máte v tom článku. Pokud jste 10 let na elektřině vždy ušetřila, co jste s úsporou udělala? Užívala si peněz, nebo investovala do budoucna? Tak teď si to vyberete ve formě šetření/utažení opasku, nebo výběrem dividend.