Virus Zika nezmizel. Jak se projevuje a jak probíhá léčba?

Virem Zika se lze nakazit po štípnutí komárem dvou rodů. Ti se u nás trvale nevyskytují. Infikovat nás může i sperma nebo krev. Jak se onemocnění projevuje a jak se před virem Zika chránit?

Virus Zika je z čeledi Flaviviridae a je přenášený komáry. Řadí se sem vedle onemocnění horečky dengue, žluté zimnice či západonilské horečky. Poprvé byl identifikován v Ugandě v roce 1947, kde se objevil u opic makak thesis. Později v Ugandě, Tanzanii, Africe, Asii, Americe i v Tichomoří.

Jak se lze nakazit

Nakazí vás štípnutí komárem, virus se přenáší spermatem při pohlavním styku nebo při krevní transfuzi. Virus byl zjištěn i v moči, slinách a dokonce v mateřském mléce. Přenos nákazy přes vyjmenované tělesné tekutiny se ale neprokázal. Infikovaným ženám se kojení nezakazuje.

Příznaky onemocnění

Onemocnění se projevuje pouze u 1/5 nakažených osob. U většiny nakažených proběhne bez povšimnutí. Obvykle s projevuje jako viróza, objevuje se horečka, vyrážka, bolesti kloubů a zánět spojivek. Inkubační doba je 2 až 7 dnů a onemocnění trvá 5 až 7 dní. Zika virus zůstává v krvi asi týden. Podle předpokladu se po infekci tvoří protilátky a představují dlouhodobou ochranu.

Diagnostika viru Zika

Je třeba virologické vyšetření metodou PCR pro prokázání virové RNA – ribonukleové kyseliny v prvním týdnu. Protilátky se stanovují pomocí ELISA testu. Diagnostiku zpřesní neutralizační test.

Jak se chránit před nákazou

Je třeba se vyhnout bodnutí komárem, nosit oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi a používat repelenty. Pomohou i sítě na oknech a moskytiéry při ubytování. Na ošacení, obuv a zavazadla se doporučuje ošetření prostředkem s permethrinem.

Jak probíhá léčba

Léčba zatím neexistuje a léčí se pouze příznaky dostatkem odpočinku, tekutin a léků ke snížení horečky a bolesti. Nedoporučují se léky s kyselinou acetylsalicylovou a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a naproxen kvůli riziku krvácení. Neexistuje ani očkovací látka. Při pohlavním styku je třeba měsíc až půl roku používat kondom, protože se neví, jak je dlouho virus ve spermatu. Onemocnění není smrtelné. Velmi ojediněle propukne neurologické onemocnění známé jako syndrom Guillain-Barré, kdy imunitní systém útočí na vlastní nervové struktury.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.