Vitamin B12 chybí téměř všem. Když klesne pod kritickou úroveň, vyšle tělo v noci alarmující signál

Nedostatek vitaminu B12 je u lidí bohužel stále častější. Lidé však většinou nedokáží určit, zda se jich to také týká. Tělo se sice snaží na deficit upozornit, ale rané příznaky nejsou příliš výrazné. Když už hladina vitaminu klesne pod určitou úroveň, začnou se objevovat závažnější symptomy. Jeden z nich se ozývá pouze v noci.

Klíčový vitamin pro organismus

Vitamin B12 je považován za palivo pro lidské tělo. Tato látka pomáhá udržovat zdravou krev a nervové buňky. Dokonce se podílí na budování DNA. Není tedy překvapením, že tělo se při jeho nedostatku začne hlásit o slovo, což nemusí být vůbec příjemné. Jde však především o signál toho, že máte vitamin doplnit.

Jeden velmi specifický příznak analyzoval časopis EJGM. Studie se zaměřila na 57letého muže, který trpěl čtyři roky silným nočním pocením, které ho nutilo vyměnit po každém spánku povlečení. Pocení bylo přitom velmi specifické a neobvyklé. Týkalo se totiž pouze horní části jeho těla, a to od hlavy přibližně někam k bradavkám. Muž vypozoroval, že se tento stav zhoršuje po pití alkoholu.

Lékaři nakonec zvolili léčbu injekcemi vitaminu B12. Po sedm dní v kuse dostával každý den dávku 1000 mikrogramů. Odpověď byla přitom prakticky okamžitá. Už po druhé injekci hlásil pacient prakticky vymizení nočního pocení. Po celé tři měsíce po dávkách vitaminu zůstal zcela asymptomatický.

Foto: Shutterstock

Nedostatek vitaminu B12 je obvyklý

Podle jiné studie publikované v National Library of Health je nedostatek vitaminu B12 velmi častý a skutečně může způsobovat silné záchvaty nočního pocení. “Deficit vitaminu B12 je běžný,” stojí v úvodu studie. “Projevuje se širokým spektrem neurologických syndromů včetně autonomní dysfunkce.

Nejde přitom o tradiční zvýšenou míru pocení v noci, jakou zná mnoho lidí. Skutečně silné pocení opravdu poznáte, a to i tak, že máte mokré pyžamo a povlečení. Takové pocení je obvykle spojováno s nějakou nemocí.

Nejde však o jediný příznak nedostatku vitaminu B12. Mezi ty další patří.

  • Únava.
  • Zrychlené bušení srdce a dušnost.
  • Bledá pokožka.
  • Hladký jazyk
  • Zácpa, průjem, nechutenství, plynatost.
  • Nervové problémy.
  • Ztráta zraku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments