Výbava lékárničky na dovolenou. Co v žádném případě nevynechat?

Na dovolenou se lze vydat v průběhu celého roku, přesto nejčastěji cestujeme v létě, v měsíci, který je časem pro odpočinek a zábavu. Nezapomeňte se vybavit dobře zásobenou lékárničkou. Jedná se o základní vybavení při cestování.

Pokud cestujete, je nezbytné mít s sebou i lékárničku se základní výbavou. Jsou předvídatelné a pak zejména ty méně předvídatelné situace, kdy vás právě dobře vybavená lékárnička může zachránit. Samozřejmě se bude trochu lišit lékárnička pro dospělé osoby cestující v našich zeměpisných šířkách od lékárničky pro cestu do zahraničí. Rovněž trochu jinak či více zásobená bude lékárnička, pokud cestuje celá rodina i s dětmi. Co by rozhodně nemělo chybět v žádném cestovním zavazadle?

Vybavení pro každého cestovatele

Příruční lékárnička by měla obsahovat vše potřebné, ale zároveň by měla být natolik kompaktní, aby se pohodlně vešla do vašeho cestovního zavazadla. Obsah lékárničky se odvíjí i od délky a místa pobytu, počtu cestujících, způsobu trávení dovolené a dostupnosti zdravotní péče v dané lokalitě. Lékárničku je třeba přizpůsobit s ohledem na všechny cestující, zda cestují i děti, těhotné ženy či osoby léčící se na nějakou chorobu a musí pravidelně užívat jisté léky.

Základní a nezbytné vybavení na cestu

V prvé řadě, vlastní léky, které pravidelně užíváte. Ty byste měli mít u sebe také v příručním zavazadle v rámci dostupnosti i v letadle. Dále se jedná o léky proti bolesti, na snížení horečky, na průjem a zažívací potíže, zácpu, alergické projevy po štípnutí hmyzem. Důležitý je i obvazový materiál, náplasti, přípravek na ošetření odřenin a popálenin.

Při delším pobytu, a to zejména v zahraničí, je vhodné ještě přidat do lékárničky kapky na kašel, na ošetření očí, repelentní přípravky.

Co neopomenout?

U všech léků ponechte příbalový leták či si alespoň poznamenejte dávkování a případné nežádoucí účinky. Zkontrolujte dobu expirace léků, doporučenou teplotu skladování.

Pokud budete v destinaci s vysokou venkovní teplotou, je lepší uchovávat lékárničku v chladničce, aby léčiva nebyla znehodnocena.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.