Výchovné v Česku končí, nejsou peníze. Nahradí ho něco jiného, důchodci připravte se

Zavádělo se s velkou parádou, a to jako konečný způsob, jak vyřešit velkou nespravedlnost v podobě vysoce rozdílných důchodů, které v České republice pobírají muži a ženy. Ty se totiž musely dominantně starat o své děti a vychovávat je. V důsledku toho potom vypadly z pracovního procesu, což už se s nimi vleklo celý život, mimo jiné až do důchodu, který měly mnohem nižší.

Stojí to moc peněz

Právě výchovné tento problém řešilo. Za každé vychované dítě náleží 500 Kč, přičemž se předpokládá, že to dostanou právě ženy, byť za určitých okolností mohou požádat i muži, avšak takových případů je velmi málo.

Vše začalo platit 1. ledna 2023 a důchody se poměrně výrazně zvedly téměř 1,5 milionu lidí. To je pochopitelně také velká zátěž pro důchodový systém a v konečném důsledku také státní kasu. Jen za tento rok totiž výchovné přijde na necelých 20 miliard korun. Tato částka se však bude nadále zvyšovat spolu s valorizacemi penzí.

Pravdou je, že výchovné bylo schváleno ještě v lepších časech, kdy se problémy důchodového systému tolik neřešily. To se ale změnilo a teď se vše obrátilo. Cílem je dávat penzistům pokud možno co nejméně peněz, jelikož v minulých letech se to s růstem důchodů jednoduše přehnalo.

Konec výchovného doporučuje také Národní ekonomická rada vlády (NERV), podle kterého jde o velkou zátěž pro rozpočet. A tak se také skutečně stane. Výchovné sice budou moci čerpat ženy odcházející do důchodu do roku 2026, které si ho potom budou moci i ponechat, ovšem na další už se nedostane.

Foto: Shutterstock

Bude se to dělat jinak

Pro ně jsou připraveny novinky, které však mohou být méně výhodné. Předně jde o společný vyměřovací základ, kdy se partneři mohou dohodnout na tom, že si na sociálním pojištění po dobu svého aktivního života budou odkládat stejně. Nakonec by potom měli mít i stejný důchod.

Dále se pak počítá s tím, že ženy na rodičovské a mateřské dostanou automaticky vyšší vyměřovací základ, který bude odpovídat průměrné mzdě. Z toho mohou některé i profitovat, pokud jejich plat byl reálně nižší. Finančně zvýhodněné pak mají být i ty, které do zaměstnání nastoupí dříve, než budou dítěti čtyři roky.

Čtěte také: Kdo nekasíruje 13. důchod, dělá velkou chybu. Češi přicházejí roky o pořádný balík, neví o tom

A aby toho nebylo málo, vylepší se také podmínky v případě vdovských důchodů. Pakliže dnes vdova není sama v důchodovém věku, nárok na vdovskou penzi po roce zaniká. Nově bude platit dvouleté období, kdy se tento stav může znovu zohlednit.

Foto: Shutterstock, zdroje: Kurzy, Novinky, Mix24.cz

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
7 měsíců

Hlavně že na Hradě si zvedli platy o 100 tisíc.

Mgr. Vlastimil Visegrád
Mgr. Vlastimil Visegrád
7 měsíců

na 100 tisíc*, v tom je rozdíl pane.

Alena
Alena
7 měsíců

Další tupé rozhodnutí naší neschopné vlády.