Vypěstujte si vlastní česnek doma na parapetu. Při využití rychlého způsobu můžete sklízet už za týden

Pokud nemáte vlastní zahradu, zkuste si vypěstovat vlastní česnek na parapetu. Klidně jej totiž můžete začít sklízet i za týden, nevěříte?

Kdy sázet česnek

Ideální je podzim nebo začátek zimy přímo do záhonu a vysadit sadbový česnek. Ozimé odrůdy se vysazují koncem listopadu až začátkem prosince, pokud není půda zamrzlá. Jarní odrůdy je možné vysazovat od podzimu až do jara. Při pěstování v nádobách můžeme sázet celý rok a použít širší misku, 10 až 15 cm hlubokou s odtokovými otvory a drenáží na spodu, aby voda při zalévání neodplavila zeminu.

Příprava nádoby se zeminou

Pokud máme k dispozici vlastní kompost, použijte 60 % běžné zeminy a 40 % kompostu. Přidejte křemičitý písek. Jinak volte zakoupený substrát. Na spod květináče s otvory dejte keramzit pro dobrou drenáž. Zeminu dáme do misky, rukou ji lehce utlačíme a můžeme sázet. Pokud nemáte sadbový česnek, můžeme zkusit vysadit i konzumní. Pro domácí výsadbu se více hodí drobnější odrůdy s kratší vegetační dobou.

Jak sázet česnek

Opatrně rozdělíme palici na jednotlivé stroužky, ale neloupeme je. Stroužek dáme širší částí do země, aby vzhůru směřoval růstový vrchol. Stroužky nedávejte blíž, než na šířku dlaně a růstový vrchol nechte vyčnívat.

Foto: Shutterstock

Kam s vysazeným česnekem

Nádobu s vysazeným česnekem umístíme na světlé místo, chráněné před silnými slunečními paprsky, podle potřeby zaléváme a hnojíme. Z okenního parapetu můžete v létě přenést česnek na balkon, terasu či dvorek.

Rychlé pěstování česneku na nať

Narašený česnek, který už se ke klasickému kuchyňskému použití nehodí, klidně můžete použít k rychlému pěstování na nať. Můžete si pak vysadit stroužky hustěji a vypěstovat si doma na parapetu zelenou nať třeba i uprostřed zimy. Použít můžete i větší plastové lahve, do kterých uděláte po obvodu otvory, do kterých jednotlivé stroužky vysadíte. Na první sklizeň se můžeme těšit už za týden.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments