Stačí 15 vteřin štelování okna a za topení ušetříte 10 000 korun

Už u vás někdy zazvonili na dveře neznámí lidé a nabízeli službu seřízení oken? Řekli jste si, že to nemá cenu, protože máte nová okna, a že rozhodně není možné, aby jakoukoli škvírou ven unikalo potřebné teplo? Právě u nových oken to skvěle funguje. Pro snížení faktury za topení, ale není zcela nutné objednávat si drahé seřízení. Stačí, pokud se naučíte rozlišovat mezi režimem „léto“ a „zima“, a vaše okna vám ušetří spoustu peněz.

Zimní a letní seřízení

Plastová a hliníková okna mají skvělou funkci, kterou používá jen málo lidí. Jedná se o dva režimy, které je vhodné používat v rozdílných teplotních podmínkách. V teplejších měsících totiž oceníte stálé proudění vzduchu. V zimě naopak chcete zabránit nechtěnému úniku tepla. Díky této vychytávce dokážete snížit své faktury za topení. Základem je najít na okně šroubek, kterým seřídíte míru těsnění.

Jak seřídit těsnění?

Tato operace by se mohla zdát velmi složitá, ve skutečnosti stačí mít při ruce správné nářadí, kterým ho dotáhnete. Otevřete okno a hledejte šroub v kování jeho rámu. Pro přepnutí jím pootočte pomocí správného klíče ve směru hodinových ručiček.

Celou výklopnou část tím více přitáhnete k rámu a zabráníte ztrátě tepla. Přepnutí režimu si můžete ověřit tak, že pod těsnění vsunete kousek papíru. Ve chvíli, kdy ho můžete posouvat, není utaženo a fungujete na „letním“ režimu.

Foto: Shutterstock

Jak to funguje?

Celý princip spočívá ve snížení cirkulaci vzduchu, která bývá, mimo velmi chladné dny, žádaná. Zamezíte-li pohybu vzduchu kolem vašich oken, mohou se začít rosit a dochází k tvorbě plísní. Dotažení těsnění tedy využívejte ve chvíli, kdy se teploty pohybují dlouhodobě kolem nuly a topení jede naplno.

Větrání je základ

I když se rozhodnete pro úsporný režim, myslete na své zdraví. I v zimě nezapomínejte pravidelně větrat. Obměnou vzduchu nedáte šanci sporám a budete předcházet nemocem i bolestem hlavy. Volte ale jiný způsob větrání. Důležité je krátké a intenzivní otevření okna. V zimně se zásadně vyhýbejte větrání pomocí ventilace. Díky rychlé výměně vzduchu nedojde k prostydnutí zdí, které byste znovu složitě zahřívali. .

Foto: Shutterstock, zdroj: Comment économiser

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
1 rok

Já to nechápu. To je úmyslně, aby neznalí lidé platili víc? K čemu mi je v létě stále proudění teplého vzduchu? Nechci tam žádnou škvíru v zimě, ale ani v létě.

Tomáš
Tomáš
1 rok

U nás doma trvale používáme zimní režim, a cca od jara do podzimu mikroventilaci či ventilaci.