Vyzrál na ceny energií. Mám topení celou zimu zadarmo. Můžete ho mít také, stačí udělat jedinou věc

Vyúčtování a nové rozpisy záloh za energie mnohé vyděsily. Ukázalo se, že i po zastropování cen to nebude žádná láce. Zejména v případě vytápění, kdy se projeví skutečnost, že zastropovaná je cenová jednotka, ovšem nikoliv celková spotřeba. Lidem žijícím v neúsporných domech příliš nepomůže, protože drahého plynu jednoduše spotřebují velké množství.

Na tohle máte právo

Alternativou je pochopitelně přechod na tuhá paliva. Zejména lidé, kteří s nimi byli v minulosti zvyklí topit, už návrat k uhlí a dřevu ve velkém hlásí. Tímto způsobem skutečně ušetří, ovšem velký zájem zvedl cenu i těchto paliv, navíc se na ně mnohde musí čekat.

Existuje však i další alternativa, která je prakticky bezplatná, pokud pomineme menší vstupní náklady. Prozradil nám ji Pavel Z. z Jihlavy, který si takto zabezpečil topení na celou zimu v podstatě zadarmo. Stále přitom není pozdě jeho postup napodobit.

V každém případě budete potřebovat kamna na tuhá paliva, to je základ. Koupil jsem si je z druhé ruky už v létě, ale pořád se dají na bazarech sehnat. Je to určitá investice, ale vyplatí se,” vysvětluje pan Pavel.

Pak už je potřeba sehnat pouze něco na zátop. A pokud nechcete platit, můžete do toho vložit vlastní práci. Částkou, kterou uspoříte, se vám bohatě vyplatí. S trochou nadsázky lze říct, že jste možná nikdy tak dobře placenou práci neměli.

Dřevo si totiž můžete opatřit v lesích, kterých je v České republice obrovské množství a prakticky každý má nějaký ten lesík skoro u domu. Je přitom jedno, zda je soukromý nebo státní. V žádném případě v něm nesmíte kácet stromy nebo sbírat dřevo odložené na odvoz. Máte však právo sebrat si libovolné množství klestí. To by v průměru nemělo být tlustší než sedm centimetrů bez kůry. “To pro naši potřebu ale bohatě postačí,” říká pan Pavel.

Foto: Shutterstock

Zásoby na celou zimu

Tohle klestí nám poslouží na výrobu dřevěných briket. “Budete na to potřebovat zahradní drtičku a lis na brikety. Obojí seženete za pár tisíc a navíc takto můžete udělat brikety i sousedům, takže se vám investice do strojů rychle vrátí. Použít se navíc dají dlouhodobě,” vysvětluje Pavel.

Ideální je drtit suché klestí, které má v průměru kolem čtyř centimetrů. “Já vždy přidávám i papír, protože ten zajistí, že bude směs lépe hořet. Stačí jakékoliv noviny, krabice nebo kartony.

Směs poté už jen slisujete v lisu na brikety a palivo následně dosušíte. Čím byly větve sušší, tím kratší dobu si to vyžádá. A tak máte v podstatě vyrobené palivo na zimu. Pochopitelně je potřeba si udělat patřičné zásoby, avšak brikety jsou velmi výhřevné a vydrží hořet dlouho.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Tento článek jsem už jednou okomentoval myslím si že paní redaktorka by měla psát o tom čemu rozumí a ne o tom co je naprostá blbost.