Zahrádkáři se začali shánět po starém chlebu. Kdo ho správně použije, má úžasnou úrodu rajčat, okurek a paprik

Také už přemýšlíte, čím budete přihnojovat půdu při pěstování rajčat, okurek a paprik? Překvapivě vám může pomoci i starý chléb.

Půda, do které budete sázet rajčata či papriky, by měla být již před samotnou výsadbou přihnojena. Zryjte záhon na podzim a přidejte organické hnojivo (hnůj, kompost apod.). Takto bude půda připravena na následnou výsadbu. Přihnojovat budete i v průběhu samotného růstu rostlin. Do týdne od výsadby proveďte první přihnojení a následně alespoň 2x během růstu plodů.

Hnojivo z chleba

K přípravě budete potřebovat chléb, vodu a uzavíratelné nádoby. Nejprve si rozmyslete, kolik hnojiva budete potřebovat. Pakliže budete přihnojovat mladé rostlinky, stačí ½ čajové lžičky na rostlinku a u vzrostlejších 1 čajová lžička.

30 gramů chleba upotřebíte na litr vody. Nejprve si převaříte vodu a necháte ji vychladnout na pokojovou teplotu. Mezitím si chléb natrháte nebo nakrájíte na drobnější kousky. Poté přidáte chléb do nádoby s vychladlou vodou a nádobu uzavřete. Uchovávejte v chladu (v lednici nebo ve sklípku). Směs necháte odpočívat 24 hodin a následně přecedíte přes sítko. Opět takto přeceděnou směs necháte v uzavřené nádobě a v chladu dalších min. 5 dní. Za tuto dobu se spustí kvasný proces, který je cílem.

Foto: Shutterstock

Než budete hnojivo aplikovat k rostlinám, je dobré předtím provést pořádnou zálivku, aby kořeny mohly živiny lépe absorbovat. Hnojíme buď ráno, než bude na rostliny dopadat přímé sluníčko nebo večer.

Droždí, které je obsažené v chlebu stimuluje růst rostlin. Rostliny díky chlebovému hnojivu přijímají fosfor, dusík, mangan, železo a sodík.

Kompost

Chléb můžete také kompostovat spolu s dalšími organickými surovinami jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, ale i s odpadem ze zahrady. Kompostováním vytvoříte bohatý půdní doplněk plný živin, prospěšných mikroorganismů a organických látek. Tyto mohou zlepšit zdraví půdy a podpořit růst rostlin.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Nejaky Conkin z rasije to dotahl k dokonalosti uz davno.