Zakážou majonézu, kečup a smetanu. Už si je nekoupíte. Nový nápad EU budí v Česku rozruch

Jak známo, v rámci Evropské unie směřuje vše k ochraně životního prostředí. Občas jsou přijímaná opatření ale skutečně na pováženou. Lidé se teď například trápí s víčky u plastových láhví, které jednoduše nemohou sundat, a tak je škrábou přímo do obličeje. Další kapitolou je potom zákaz plastových brček, které nahradila papírová, ze kterých se prakticky nedá pít a navíc se ukazuje, jak moc jsou škodlivá.

Kdo to zase vymyslel?

A teď tu máme další novinku, která budí velké vášně. Tady jde o velmi oblíbené potraviny, jako jsou kečupy, majonézy, hořčice nebo třeba smetany do kávy. Úředníkům se totiž nezdá, že by se tyto produkty měly dále prodávat v malých baleních, jak je dnes zvykem. Nařízení je ale mnohem širší a zahrnuje například i šampony nebo tělová mléka.

Dopad na běžné lidi je poměrně citelný. V restauraci nebo v řetězci rychlého občerstvení už vám nebudou moci poskytnout malý kečup či majonézu, které byste si z obalu vymačkali na talíř. V hotelu už zase nedostanete oblíbené malé šampony či mýdla, která si Češi tak rádi odvážejí domů jako cenný úlovek z dovolené.

Jak to tak vypadá, Evropská unie opět vše nedomyslela do detailu. Například pokud jde právě o nejrůznější kosmetické přípravky poskytované v hotelích, je tu ještě další důvod, proč jsou poskytovány v malých baleních. A to, aby se samotným produktem, který je obvykle dražší než obal, tolik neplýtvalo. Pokud budou muset hotely nově poskytnout velká balení, ztratí nad dávkováním kontrolu a hosté toho vyplýtvají o poznání více. Důsledkem tedy bude zdražení služeb.

Už toho bylo dost

To bude platit pravděpodobně také pro restaurace. Pakliže budou muset například fastfoodové řetězce nainstalovat do svých provozoven stanice, kde se každý bude moci obsloužit kečupem či majonézou dle libosti, bude docházet k velkému plýtvání a rovněž ke zdražení celých jídel, do kterých se tato spotřeba bude muset započítat.

Čtěte také: Zákaz konzumace těchto těstovin v Česku. Obsahují látku, která se vám nesmí dostat do těla

Někteří lidé navíc na toto počínání hledí už s velkými obavami. Když se podíváte, jak rychle jednotlivá opatření postupují, obávají se mnozí, kam až se v tomto ohledu zajde. Už teď některé skupiny přitom volají po revizi zmíněných víček i návratu plastových brček.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 měsíc

Když jsme vstupovaly do eurozóny to bylo keců kolem blahobytu místo toho se jen zakazuje nařizuje utahuje zdražuje přikazuje omezuje já v tom vidím jenom samé negativa za chvilku nám evropský parlament zakáže i dýchat né?

Pavel
Pavel
1 měsíc
Reply to  Tomáš

Lhali jak červení psi.Jak před každými volbami či před tímto referendem a lidi na to naletěli. Kdyby se mluvila pravda ČR by v žádné EU nebyla ČR by byla neutrální a byla by na tom možná lépe.Nebo se mýlím?

Lubomír
Lubomír
1 měsíc

Evropskou komisi je třeba zrušit, ale dokud budou lidé volit ODS, TOP09, KDU, STAN a Piráty, bude to pokračovat dál. A Socdem už je stejná, jako 5koalice.

Michal
Michal
1 měsíc

Kde je problém s brčky. Normálně kupuji plastové nadále, jen jich musím koupit 200ks

Ivona
Ivona
1 měsíc

Co je to za hloupost. Kečup i majdu si můžeme nachystat doma.

Zdenka Goldová
Zdenka Goldová
1 měsíc
Reply to  Ivona

O to přece vůbec nejde,jde o princip,je to opět nesmysl

Lubomír
Lubomír
1 měsíc
Reply to  Ivona

Jasně, a vzít si je do KFC, ty debile.

Otakar
Otakar
1 měsíc

EU je banda vyhulenej mozků!!!!! Ty úředníci by měli chodit pravidelně na vyšetření psychiatrické s mozkem. Co ještě vymyslí ?.

František Špaček
František Špaček
1 měsíc
Reply to  Otakar

Souhlas!

Lubomír
Lubomír
1 měsíc
Reply to  Otakar

Nikoli na vyšetření, ale vyhodit a EK zrušit. Ať se zkusí živit nějakou prací.

Toscana
Toscana
1 měsíc
Reply to  Otakar

Nechápete, že je to výmysl dezinformačního prorusského webu aazdraví aby víc a víc rozvraceli EU?