Zákeřná klíšťata hrozí i na podzim. Lékařka prozradila, dokdy jsou aktivní

Myslíte si, že s příchodem babího léta už aktivita klíšťat slábne? Chyba. Jejich sezóna je sice ohraničená počasím, to je pro ně ale i v následujících měsících stále příznivé. Venku panuje přiměřená vlhkost a teploty zpravidla neklesají pod 5 stupňů. Právě proto zaznamenali loni hygienici 31 % případů klíšťové encefalitidy po celé republice až mezi zářím a koncem prosince. V některých krajích (Praha a Liberecký) to byla dokonce polovina. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Absolvovat ho můžete celoročně.

První pacienti s klíšťovou encefalitidou se každoročně objevují již v dubnu a rychle přibývají v dalších měsících, obvykle až do listopadu či prosince,“ vyvrací MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce mýtus, že s koncem léta končí i sezona klíšťat.

Podzimní měsíce jsou stále ještě ideální na výlety do přírody. Bohužel počasí v tu dobu bývá příznivé i pro klíšťata, která se skrývají v travnatých a listnatých porostech do jednoho metru. Dokud neklesnou denní či noční teploty trvale pod 5 stupňů, mohou vás tito malí tvorové nakazit klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Vzhledem k tomu, že klíšťata nejsou jen v lesích, na loukách a kolem vody, počítejte s tím, že v nebezpečí jste i v městském parku nebo na vlastní zahradě. Stačí práce na pozemku, venčení pejska nebo rekreační procházka, z níž si můžete jedno přinést.

Encefalitidu přenese klíště do 2 hodin. Lék neexistuje

Lymskou boreliózu na vás klíště přenese do 24 až 48 hodin, což je doba, kdy se zpravidla stačíte prohlédnout a osprchovat. Oproti tomu klíšťovou encefalitidou vás může nakazit již do 2 hodin po zakousnutí. První příznaky onemocnění se velmi podobají chřipce. Bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Po pár dnech až týdnech zdánlivého klidu se nemoc vrátí a udeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem. Pacienty poté čeká pravděpodobně několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, mnohdy i hospitalizace. Lékaři jsou totiž zatím schopni jen tlumit projevy, aby pro pacienty byla situace snesitelnější.

U řady pacientů vídáme dlouhodobé i trvalé následky – časté bolesti hlavy, poruchy paměti a soustředění, zhoršení nebo ztrátu sluchu, ale i těžká, mnohdy trvalá ochrnutí končetin. Každoročně několik pacientů s klíšťovou encefalitidou umírá. Je běžné, že rodinní příslušníci pacienta, kteří byli přímými svědky jeho onemocnění, se poté nechávají očkovat, pro pacienta samotného je ale už pozdě,“ varuje MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. Až několik měsíců po ukončení léčby pociťuje 10 % nemocných poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Někteří cítí následky i roky.

Nečekejte na zimu a naočkujte se nyní

Doporučení naočkovat se v zimě pramení z toho, že venkovní teploty jsou pod 5 stupňů a klíšťata v tu chvíli nevylézají. Je tedy dost času projít celým trojfázovým procesem. Vzhledem k tomu, že pětina až čtvrtina lidí se loni nakazila klíšťovou encefalitidou mezi říjnem a koncem prosince, nečekejte až na zimu a naočkujte se nyní.

Očkování se dá zvládnout rychle. Pojišťovny přispívají

Základní očkování se skládá ze 3 dávek. Termín 1. dávky je na vás a praktickém lékaři. Pro 2. dávku můžete jít nejdříve za 3 týdny a nejdéle za 3 měsíce. Plně chránění proti nakažení klíšťovou encefalitidou jste už 14 dní po 2. dávce. Čím dříve se tedy objednáte k lékaři a necháte se naočkovat, tím menší riziko vám hrozí. Poslední 3. dávku absolvujete minimálně 5 měsíců a maximálně 12 měsíců po 2. dávce. Zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů na očkování přispívají, a to až do výše 1500 Kč. 

Foto: Shutterstock

Autor: Redakce AAzdravi.cz

Magazín o zdravém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Každý den zde najdete užitečné a aktuální texty o důležitých tématech.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments