Zkuste na měsíc vysadit kávu. Budete překvapeni, jak obrovské změny v těle nastanou

Káva, stejně jako čaj, kakao či kolové nápoje obsahují kofein. Jde o nejrozšířenější stimulant na světě. Víte, co se stane, když kofein ze svého jídelníčku odstraníte?

Kofein a pozitivní účinky

Mezi pozitivní účinky kofeinu se řadí zmírnění únavy, nebo zlepšení koncentrace a paměti. Zrychluje tep, stimuluje dýchací a oběhový systém a zvyšuje tlak těm, co se potýkají s nízkým krevním tlakem. Napomáhá hubnutí a pomáhá spalovat kalorie. Kofein je také považován za antiastmatikum.

Pozor na negativní účinky kofeinu

Kofein ale způsobuje i překyselení organismu, bolesti žaludku a pálení žáhy. Káva působí také jako diuretikum, proto ke kávě vypijte navíc sklenici vody. Na kofeinu si také snadno můžeme vytvořit i závislost. K abstinenčním příznakům může dojít už při pouhém snížení množství nebo úplném vysazení kofeinu.

Příznaky po vysazení kofeinu

Abstinenční příznaky jsou slabé a za pár dní odezní. Může se objevit podrážděnost, únava a zhoršení nálady. Za bezpečnou dávku se považuje 300 mg kofeinu, tedy 3 šálky kávy denně. Pokud kávu milujete, místo instantní kávy si dejte raději espresso. Zrnka kávy by měla být krádce skladovaná, světlá, nepřepražená a čerstvě umletá.

Pozor na kávu s mlékem a cukrem

Káva a černý čaj se často sladí a pije se smetanou či mlékem. Jedna káva pak má 200 kalorií a více. Kolové nápoje a limonády jsou plné cukru. Po vysazení kávy s cukrem a mlékem či šlehačkou často zhubnete. Může to však být i naopak. Kofein potlačuje chuť k jídlu a můžete mít větší hlad. Silná černá káva pomáhá spálit více kalorií a zrychluje metabolismus. Tělo se však rychle adaptuje a neměli byste přibrat.

Foto: Shutterstock

Více energie i spánku

Kofein může až 6 hodin před spaním narušit usínání a kvalitu spánku. V noci pak nemůžete spát, ráno se budíte unavení a saháte opět po kávě. Lidé, co neužívají kofein, mají hlubší a kvalitnější spánek. Po vysazení kofeinu možná budete nějakou dobu více unavení, ale tělo se rychle přizpůsobí a za čas budete mít více energie.

Nalezení klidu

Kofein je stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačí únavu, probudí bdělost, zúží cévy a zvýší krevní tlak. Pokud vysadíte kofein, budete méně úzkostní a vystresovaní a naleznete klid. Navíc ulevíte trávicímu traktu a zmírníte dehydrataci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kellyexeter

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
4 měsíců

A je to tu zas – pijte kávu, nepijte kávu – to jsou bláboly, fujtajbl.