Zlatý nápoj, který srazí cukr v krvi na dlouhé měsíce. Lékař poradil, kdy si ho dát pro největší účinek

Stále vyšší počty případů cukrovky druhého typu jsou celosvětovým problémem. Málokdo si však uvědomuje, jak vážným. Tuto nemoc totiž stále nelze vyléčit, pouze kompenzovat. Jde o chronický stav, kdy cukr v krvi stoupá do nebezpečných hodnot, pakliže proti tomu něco neděláte. Naštěstí však existují různé alternativy, jak cukr snížit a držet pod kontrolou.

Jak snížit cukr v krvi

Nejúčinnější metodou je, jak snížit a dokonce stabilizovat krevní cukr na dlouhé měsíce, je úprava jídelníčku. Ten by měl obsahovat potraviny s nízkým glykemickým indexem a pokud možno také ty, u kterých se prokázalo, že krevní cukr dokáží efektivně redukovat.

Nová studie publikovaná v časopise International Journal of Medical Research & Health Sciences uvádí, že pití jablečného octa má významný vliv na hladinu glukózy. Výzkum byl přitom zaslepený a randomizovaný, kontrolovaný placebem.

Jedna skupina účastníků dostávala k večeři po dobu tří měsíců 15 mililitrů jablečného octa rozpuštěných ve 200 ml vody. Druhá skupina potom pila pouhé placebo.

Foto: Shutterstock

Dlouhodobý efekt

Vědci zjistili významný efekt u skupiny konzumující jablečný ocet. Jejich tělo cukr mnohem lépe zpracovávalo a tento efekt trval několik měsíců. Oproti tomu u skupiny dostávající placebo nebyl žádný efekt na cukr v krvi zjištěn.

Pokud se jablečný ocet užívá pravidelně, je efektivním prostředkem pro kontrolu cukrovky,” uvedli vědci ve své studii. Ačkoliv to nebylo předmětem výzkumu, lze předpokládat, že pravidelná konzumace tohoto nápoje může působit také preventivně vůči samotnému rozvoji diabetu.

Lidé s cukrovkou si musí cukr v krvi velmi dobře hlídat, protože jinak jim hrozí hyperglykémie. Pakliže tato trvá delší dobu, může poškodit nervy, ledviny a srdce.

Foto: Shutterstock, zdroj: International Journal of Medical Research & Health Sciences

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments