Změna pracovní doby v Česku. Do práce se bude chodit úplně jinak, už se na to připravte

Lidé v České republice by se měli připravit na to, že z hlediska toho, jak vnímají práci, je čekají velké změny. Mnozí zatím ani netuší, že někde už pracovní týden probíhá úplně jinak, než jsou zvyklí. Další ovšem už nechtějí pracovat jinak než podle nového rozvrhu.

Lidé mají požadavky

Je s podivem, jak rychle se může měnit něco, co tu bylo desítky let zabetonované. No řekněte sami. Napadlo by vás třeba ještě před pěti lety, že nebudete muset pracovat pět dní v týdnu, ale pouze čtyři? Pravděpodobně nikoliv, avšak přesto se to stává standardem.

Když jsem se po škole hlásila do první práce, na pohovorech jsem jasně říkala, že bude pracovat maximálně čtyři dny, a to na plný úvazek. Bylo krásně vidět, jak to někteří vůbec nechápou, ale jinde to bylo průchozí. Nakonec jsme si s jednou firmou plácli,” říká třicetiletá Lucie, pro kterou je čas, který může věnovat sobě a dobrovolnickým aktivitám, mimořádně důležitý a nechce ho za nic vyměnit.

Jak sama říká, podobně uvažuje spousta jejích vrstevníků a řada přátel si také podobné podmínky v práci vymohla. “Nejde o to, že bychom pracovali méně. Odvedu práci, kterou kolegové nestihnou ani za pět dní, ale nechci někde zbytečně vysedávat nebo být pořád na příjmu,” vysvětluje mladá zaměstnankyně.

Foto: Shutterstock

Pozitivní zkušenosti

Řada firem v České republice už čtyřdenní nebo jinak upravený pracovní týden nějakým způsobem zkouší. Často jde o zahraniční korporace a většinou se to omezuje na kancelářskou činnost. Výsledky bývají obvykle pozitivní a některé společnosti už na tento model přecházejí zcela.

Jde pochopitelně o to, aby lidé měli více volna. Tímto způsobem se však může řešit i nastávající problém velké automatizace práce, tudíž by se to mohlo dotknout třeba i pracovníků v továrnách. Jednoduše lidské práce nebude třeba tolik, a tak se bude moci rozvrhnout mezi více lidí vykonávající jí po kratší čas.

Čtěte také: Kdo nemá dost odpracovaných roků, důchod mu v roce 2024 seberou. Nejsou peníze. Češi jsou doslova v háji

Ostatně, vůbec pojetí práce v příštích letech dozná pravděpodobně velkých změn. Některé země vážně uvažují o zavedení nepodmíněného příjmu, což jsou peníze, které by lidé dostávali nezávisle na tom, že pracují nebo podnikají.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
1 měsíc

Děláte si srandu? Snad né. Konečně by nastal čas, aby vláda udělala první rozumný krok. Peněz nemá,ale rozdává jak ze svých a přehlíží jak se flákají 20-30 letí cikáni, kteři ani nevědí, co to práce je. V životě ještě nepracovali. Snad už budou.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Milan

Bendostán. Po rozvratu v roce 89 převlékli soudruzi soukmenovci kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz vlákna diskuse pod článek Pracovní doba Čechů se úplně změní.

Jiřina Karasová
Jiřina Karasová
29 dní
Reply to  Milan

Nesvádejte to na cikány, bílých Čechů jsou na pracáku tisíce. Ještě se naučili pracovat. Já bych dávky nedala nikomu, kdo má zdravé ruce. Komunisti také žádné nedávali a ještě je dodnes lidí volí.