Znáte cviky proti bolestivé menstruaci? Dejte vale pilulkám proti bolesti

Pokud každý měsíc trpíte bolestmi a polykáte jeden prášek za druhým, zkuste na to jít jinak. Cviky působící na vyrovnání hormonů v těle opravdu fungují. A pokud na to nevěříte, jděte na to od lesa. Posílené svalstvo méně bolí a lépe se ovládá, to je známý fakt.

Bolestivá perioda trápí mnoho žen. Přitom spoustu toho, co se nám děje, můžeme ovlivnit sami svojí disciplínou a pravidelností. Sestava speciálních cviků, které nejsou vůbec náročné, trvá asi půl hodiny. Nezapomeňte dýchat. Můžete s jejich pomocí zatočit s hormonální nerovnováhou.

Pohupování boků

Pohupování boků v rytmu Samby uvolní napětí v oblasti pánevních orgánů. Rozkročte nohy na šířku boků, pokrčte mírně kolena a ruce si propleťte za hlavou. Pohupujte boky a dýchejte. S výdechem jednu nohu pokrčte, bok poklesne a druhá noha zůstane propnutá. S nádechem opakujte na druhou stranu. Trup nechte v klidu, pohybují se jen boky a nohy.

Podsazování pánve

Pohyb pánve zezadu dopředu provádějte ve stoji rozkročném s pokrčenými koleny. S nádechem mírně překlopte pánev vzad a s výdechem ji podsaďte. Opět pohybujte jen boky.

Prohýbání páteře

Sed se kříženýma nohama, rukama na kolenou a nataženými pažemi. Pohybujte páteří vpřed a vzad. S nádechem v prohnutí dopředu a s výdechem zakulaťte záda vzad.

Otáčení páteře

Sed se zkříženýma nohama, rovnými zády a dlaněmi zaháknutými do sebe před tělem ve výši ramen. S nádechem otočte trup vlevo a táhněte levý loket vzad, podívejte se přes rameno dozadu. S výdechem opakujte na druhou stranu.

Předklony

Sed s nataženýma nohama a rovnými zády. Jednu nohu pokrčte, koleno nechte u země a patu dejte k hrázi. Vzpažte, vytáhněte se do výšky a trup otočte k natažené noze. Nadechněte se a s výdechem jděte do předklonu, rukama uchopte prsty nohy. S nádechem přitáhněte chodidlo k tělu a s výdechem špičku propněte. Opakujte i na druhou nohu.

Protažení beder

Sed s nataženou nohou, druhá pokrčená a opřená z vnější strany druhé nohy. Obejměte pokrčenou nohu, trup otočte k ohnuté noze a podívejte se za rameno. Druhou rukou se opřete za sebou o zem. Záda jsou rovná a opět zhluboka dýchejte. Zopakujte na druhou stranu.

Mírná svíčka

Zvedněte trup a nohy do mírně ohnuté svíčky s propnutými koleny. Podepřete bedra a váhu boků nechte na rukou. Při hlubokém nádechu a výdechu střídavě ohýbejte a natahujte chodidla v kotníku.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.