Zvládnete tuto výzvu za méně než 60 vteřin? Vyzkoušejte test, který prozradí, v jakém stavu je vaše srdce

Lidé mají tendenci věřit tomu, že s jejich tělem je vše v naprostém pořádku, když je nic nebolí. Ovšem tato skutečnost ještě nemusí znamenat, že vše funguje tak, jak má. Například špatně fungující srdce skutečně nebolí, a když se ozve, může už být příliš pozdě. Přitom existuje způsob, jak zjistit, zda je v dobré kondici i bez toho, aniž byste museli absolvovat náročná vyšetření.

Stačí vyjít čtyři podlaží

Výzkum prezentovaný na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti představil zajímavý test, podle kterého je zhruba možné posoudit zdraví vašeho srdce. Pokud dokážete zdolat čtyři poschodí v minutovém limitu, nemusíte se obávat. Vaše srdce funguje dobře.

Schodový test je jednoduchým způsobem, jak si zkontroloval zdraví srdce. Pokud vám zdolání čtyř poschodí trvá více než minutu a půl, váš zdravotní stav není optimální,” uvedl kardiolog Jesús Peteiro z Univerzitní nemocnice ve španělské La Coruni.

Lékaři chtěli najít metodu, která by každému člověku mohla říct, zda by náhodou neměl navštívit lékaře k podrobnějšímu vyšetření. Snažili se tak najít nějaký test, který by vyjádřil souvislost mezi každodenní aktivitou a výsledky, které je možné získat při podrobném zátěžovém vyšetření v laboratoři.

Naší myšlenkou bylo najít jednoduchou a levnou metodu hodnocení zdraví srdce. To by mělo pomoci lékařům soustředit se na pacienty, kteří potřebují rozsáhlejší vyšetření,” uvedl Jesús Peteiro.

Foto: Shutterstock

Účinnost testu potvrdila studie

Studie zahrnovala 165 pacientů se symptomy, kteří byli odesláni na vyšetření kvůli podezření na kardiovaskulární chorobu. Mezi příznaky patřily bolest hrudníku či zadýchávání při námaze. Účastníci chodili nebo běhali na běhacím páse a postupně jim byla zvyšována intenzita, a to až do vyčerpání. Po 15 až 20 minutách byli pacienti požádáni, aby vyšli rychlým tempem čtyři poschodí, tedy přibližně 60 schodů bez zastavení, ale i bez běhu.

Lidé, kteří vyšli schody za 40 až 45 vteřin, dosáhli faktoru 9 až 10 MET. Předchozí studie přitom zjistily, že 10 MET při zátěžovém testu znamená velmi nízká míra úmrtnosti. Pacienti, kterým výstup trval 1,5 minuty a více, dosáhli na méně než 8 MET, což znamená až o 4 % vyšší pravděpodobnost úmrtí do jednoho roku a o celých 30 % více do deseti let.

Vědci také v průběhu testu účastníky studie měřili. A zjistili špatné výsledky u těch, kterým zdolání schodů trvalo delší dobu. To považují za významné potvrzení testu se schody, byť pochopitelně nelze říct, že funguje stoprocentně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Escardio

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír M
Vladimír M
2 let

Čtyři poschodí 60 schodů? Má-li jedno poschodí 3 metry a 15 schodů, tak jeden schod vychází na 20 cm. (•‿•) Kde takové sloní schody mají?

Pavel
Pavel
2 let

4 poschodí? To zvládnu do 15 vteřin (bez legrace)