Na stole máte velký džbán s vodou, abyste jej měli na očích a nezapomínali pít? Když jste na cestě do práce, nechybí vám v kabelce láhev s vodou? To vše jen, abyste dodrželi ustálený pitný režim, který se zde za poslední roky vžil. Ve skutečnosti si ale spíše škodíte.
Univerzální rada nefunguje
I když několik menších studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody je spojena s nižším rizikem vzniku srdečních onemocnění, není jasně určeno, kolik vody by to mělo být. Celá řada studií, včetně studie publikované v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002 zjistila zmiňované nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří vypili pět sklenic po 240 ml. To znamená, že nevypili dva až tři litry tekutin, které se běžně doporučují na základě rady, která však nemá žádné opodstatnění.
Univerzální rada je nesmyslná. Potřeba každého člověka je jiná a závisí na hmotnosti našeho těla, aktivitách, které děláme či venkovní teplotě. Proto je jedno číslo označující to, kolik bychom měli za den vypít, nesmyslné.
Je třeba počítat i s tím, že značné množství vody přijmeme z jiných zdrojů – čaj, káva, mléko a jídlo. Například odstředěné mléko obsahuje přibližně 90 procent vody, pečené brambory mezi 70 a 79 procent a dokonce i vařený steak má až 59 procent vody, jak uvádí studie z roku 2010.
Lidem, kteří nadměrně pijí, hrozí riziko hyponatrémie, kdy je v těle příliš nízká koncentrace soli. Tu může způsobit velké množství vypité vody, které hladinu soli v těle ředí. Tento stav pak způsobuje nevolnost, bolesti hlavy a dokonce záchvaty.
“Rada, která jednoznačně tvrdí, že potřebujeme osm sklenic vody denně je naprosto absurdní, protože tekutiny přijímáme ze všech stran. Všichni se až příliš zabýváme pitným režimem a pravděpodobně mnozí přijímají nadměrné množství tekutin, které jim škodí. Pijte jen tehdy, když máte skutečně žízeň.“
Martin Caraher, profesor Centre for Food Policy
Kdo by měl dostatečně pít?
Lidské tělo má schopnost jemně signalizovat žízeň dávno předtím, než by mohlo dojít k dehydrataci. Jediná skupina lidí, která může mít důvod pít vodu ve větší míře, mohou být pacienti s onemocněním ledvin nebo starší lidé, protože jejich mechanismus signalizace žízně už nefunguje tak spolehlivě.
Závěr je tedy velmi jednoduchý. Pokud budete jíst zdravou vyváženou stravu, nemusíte s sebou neustále nosit láhev s vodou. Pijte jednoduše tehdy, když máte žízeň a nedodržujte tak striktně počet vypitých sklenic nebo litrů vody za den. Uvidíte, že se vám uleví a budete se cítit lépe.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pubmed
Je to nesmysl ,voda je jeden z nejdůležitějších faktorů lidského těla.
Samozřejmě je to individuální ,ale ten kdo vypije 3litry dene si určitě neškodí.
A pro každého 3litry jsou minimum co by měl vypít, já piji minimálně 4l dene ,plus ovoce, polévky atd.
Ať se na mě nikdo nezlobí.Každé zvíře na zeměkouli pije,když má žízeň.Proč se kolem toho dělá zbytečný problém.I staří lidé pijí méně proto,že to není třeba.Nepracují,nesportují,nepohybují se takže i stráty vody jsou menší.trocha logiky,která dnes chybí.Bohužel v tom má prsty lobby.Vyděláývat na vodě je nejlepší byznys.
Už před třiceti lety mi řekl známý doktor “komu ku prospěchu”
Pro mě je nejdůležitější , jak je každý zvyklý pít od mala, někdo pije stále hodně, někdo stále málo, já to mám nastavené cca na necelý 1,5 litru denně, samozřejmě ve vedrech trochu více, a nepociťuji žádný problém, už 69 let 🙂
Omyl nefrolozka.
Dobrý den, u nás jedná neuroložka říká, že pít denně dvojnásobek váhy. Tzn. Váha 60.kg=1,2 l tekutin.
Blbost
Absolutní nesmysl 👎👎
4 poschodí? To zvládnu do 15vteřin (ne, nedělám si srandu)
S tím souhlasím – příliš mnoho tekutin zatěžuje ledviny.
Jiné množství potřebuju, když pracuju fyzicky a jiné množství potřebuje člověk v kanceláři – a pitný režim souvisí s aktuálním počasím. Konečně to někdo řekl nahlas.