Adaptogeny. Zázrak přírody zvýší odolnost proti stresu a únavě

Podzimní plískanice jsou zátěží pro naši imunitu. Tu je vhodné podpořit pestrou stravou a dostatkem odpočinku. Zdravý jídelníček bychom měli obohatit i vhodnými doplňky. Kromě těch notoricky známých, jako je lipový květ či rakytník, můžeme vyzkoušet i tradiční recepty z Dálného východu. Oblibu získávají hlavně adaptogeny, které podporují tělesnou i duševní pohodu.

Adaptogeny představují pro náš organizmus významnou pomoc při jeho ochraně a obnově. Přispívají k fyzické i duševní harmonii a působí pozitivně na naši imunitu. Jejich hlavní předností je, že udržují stabilitu vnitřního prostředí organizmu. Jsou obsaženy v řasách, bylinkách a houbách, jako je ženšen, reishi čili lesklokorka lesklá, kustovnice či exotické druhy bazalky. Po staletí jsou například využívány v tradiční čínské medicíně nebo indické ajurvédě, avšak jejich účinky dobře zná a oceňuje i západní medicína a farmacie. „Adaptogeny upevňují všeobecnou odolnost a výkonnost organismu, která je mu přirozená, bez toho, aby se do něj musely vnášet jiné látky. Umožňují tak odolávat stresům, vznikajícím následkem zvýšených nároků na psychický a fyzický výkon nebo vlivem nepříznivých podmínek,“ vysvětluje farmaceut PharmDr. Richard Pfleger. „Rostoucí počet poznatků umožňuje využívat adaptogeny jako vhodný doplněk stravy i v civilizaci, která byla dosud zaměřena hlavně na léčiva.“

Rozchodnice růžová

Správné dávkování a optimálně namíchaný „koktejl“

Termín adaptogeny, resp. adaptogenní byliny, byl poprvé zaznamenán v roce 1947 ruským toxikologem Nikolajem Lazarevem, který jej použil k popisu nespecifického účinku zvyšování odolnosti těla vůči stresu. Adaptací se zde rozumí schopnost organizmu přizpůsobit se zátěži a podmínkám. Adaptogeny působí tak, aby pomáhaly zdraví upevňovat i v měnících se podmínkách. Ideální je využít jejich působení ve vzájemné synergii, což výsledný efekt násobí. Zároveň je ale nutné dbát na optimální vyvážení jednotlivých složek, protože správné dávkování je rozhodující. Z tohoto hlediska jsou vhodné již předem připravené směsi, jako je například produktová řada doplňku stravy Eskeri, která se zaměřuje na synergické působení ve správném dávkování. V kombinaci reishi, schizandry, eleuterokoku a rhodioly, obohacené o zinek, se jednotlivé složky vzájemně doplňují tak, aby působily na podporu imunity a psychické pohody.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments