Mýtus o hubnutí, o kterém si dosud všichni mysleli, že je pravdivý. Vědci ho konečně popřeli

Kolikrát jen jsme slyšeli, že se přebytečných kil zbavíme pouze tehdy, když se budeme stravovat zdravě a navíc ještě zohledníme různá časová okna. Obvykle to znamenalo, že po páté večerní už bychom se jídla neměli ani dotknout, natožpak ho konzumovat. Jenže vědci přišli se zjištěním, že to celé je nesmysl.

Stravování v určitých hodinách nemá vliv na to, zda se vám podaří nebo nepodaří zhubnout.

Vědci provedli poměrně jednoduchý výzkum, ve kterém části dobrovolnic podávali hlavní přísun kalorií dopoledne, druhé zase večer a třetí nikterakt neomezovali.

Dlouho jsme nevěděli, zda to, kdy se člověk stravuje, nějak ovlivňuje způsob, kterým tělo využívá a ukládá energii,” uvedla autorka studie Nisa M. Maruthurová.

Jíst podle času nemá žádný efekt

Lékaři omezili jedné skupině účastnic výzkumu stravování v ranních hodinách. Další skupině potom omezili přísun kalorií večer. Ve třetí skupině potom čas stravování nebyl upraven. Všechny respondentky dostávali stejná a předem připravená jídla se shodným počtem kalorií. Vědci jim pravidelně měřili krevní tlak a zaznamenávali hmotnost. Ukázalo se, že v obou skupinách ženy hubly stejně a měly shodný krevní tlak. “Mysleli jsme si, že skupina s časovým omezováním stravování zhubne více. To se ale nestalo,” uvedla Marutheová.

Vědci tak konstatovali, že nebyl žádný rozdíl v hubnutí u žen, které jedly většinu kalorií v ranních či večerních hodinách v porovnání s těmi, které je měly rozloženy v jiných částech dnech podle libosti.

Foto: Pixabay

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments