Magnet na koronavirus. Jak správně zacházet s mobilním telefonem, abyste se z něj nenakazili

Povrch našich mobilních telefonů se musí pravidelně čistit. Snadno a poměrně dlouho se na něm totiž udrží aktivní virus covid-19. Prováděla se i studie.

Americká studie zveřejnila hypotézu, že podle teploty a vlhkosti prostředí koronavirus na plastových a nerezových površích přežije až 3 dny. Proto je nutné pravidelně čistit povrch mobilu. To zmiňuje i francouzská organizace UFC-Que Choisir. I když si pečlivě umyjete ruce, při uchopení telefonu je vám to na nic.

Jak desinfikovat mobil

Nejdříve mobilní telefon vypněte, odpojte jej od nabíječky a elektrického zdroje a vyndejte z pouzdra. Připravte si čistý hadřík, nejlépe z mikrovlákna. Použijte přípravek bez alkoholu nebo produkt s obsahem 70 % isopropylalkoholu. Nepoužívejte bělidla a roztoky s obsahem chlóru. Telefon nikdy celý nenořte do čisticího roztoku, ani když je vodotěsný.

Jaký zvolit přípravek

Vhodný je i dezinfekční přípravek určený pro elektroniku, ale nepoužívejte aerosolový sprej. Klasické čisticí prostředky pro domácnost mohou poškodit nebo úplně zničit ochrannou vrstvu, která brání vzniku stop při přejetí prstem po displeji, kterou některé telefony na sobě mají. Na mobily s tvrzeným sklem se dá použít přípravek na mytí skla.

Samotné čištění

Hadřík jemně namočte do vhodného přípravku nebo do mýdlového roztoku s vodou, vyždímejte a očistěte mobil ze všech stran. Dejte pozor, aby vlhkost nepronikla do otvorů telefonu, jako je výstup pro jack, nabíječku a sluchátka. Pak postup zopakujte s čistým hadříkem a čistou vodou, pak ještě mobil utřete do sucha a nechte vyschnout. Než mobil znovu zapnete, musí být vždy dokonale suchý.

Stejným způsobem vyčistěte i pouzdro telefonu. Silikon, plast a kůži očistěte mýdlovou vodou a jemně opláchněte. Kůži ošetřete vyživujícím krémem na kůži.

Magnetické nanokuličky z Olomouce pro testování na koronavirus

Když už mluvíme o magnetu na koronavirus, olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na povrchu, které umí izolovat virové RNA. Jde o základ pro sady vyvinuté v tuzemsku, které pomáhají při testování na covid19. Magnetické kuličky o velikosti pár desítek nanometrů s upraveným povrchem pro izolaci nukleových kyselin vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů – RCPTM. Magnetické částice jsou z hlediska účinnosti izolace virové RNA srovnatelné s komerčními materiály.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments