Andouillette je klobása, ze které se zvedne žaludek i velkým milovníkům masa. Pak na ni ale nedají dopustit

Znáte Andouillette? Tato velmi specifická uzenina dokáže odradit i velké gurmány s vytříbenou chutí. Můžete si ji vyzkoušet a zjistit, zda vám bude chutnat, nebo se vám z ní zvedne žaludek. O této klobáse se zmiňuje už Alexandre Dumas, autor slavných Tří mušketýrů, přesně ve svém Velkém kuchařském slovníku.

Původ andouillette

Specifický pokrm vznikl ve Francii před mnoha staletími a zcela původní složení není známo. Od 19. století bylo ale základem těchto klobás vepřové a telecí maso. V posledních desetiletích se d používání telecího ustupuje, ale i tak tento neobvyklý pokrm existuje ve více variantách. Vždy má ale svoji specifickou chuť. Pokud máte rádi pajšl nebo dršťkovou polévku, tak by vám mohl chutnat. Někteří Francouzi říkají, že voní jako merde, což je vulgární označení výkalu a asociuje prasečí chlívek.

Kde ochutnat andouillette

Tyto klobásy v České republice jen tak neochutnáte. V obchodech se nevyskytují. V nabídce je ale mívají některé francouzské restaurace, kde se na tuto specifickou uzeninu můžete zeptat. Během cest ji také můžete ochutnat ve Francii, především v oblasti Champagne. Svými andouillettes je vyhlášené hlavně město Troyes. Místní společnost Gilbert Lemelle jich dokonce vyrobí neuvěřitelných 20 milionů ročně.

Foto: Shutterstock

Jaké obsahuje ingredience

Základem andouillette jsou vepřové vnitřnosti, hlavně střeva a dršťky. Přidává se víno, cibule a koření. Dršťky, tedy nasekané části žaludku, a to nejen vepřového. Šlo o oblíbenou pochutinu ve Francii už ve středověku. Specifickou chuť a vůni budete milovat, nebo nenávidět. Mnoha milovníkům uzenin nesedne. I ve Francii existují milovníci i odpůrci pokrmu. Na pohled vypadá klobása chutně. Vepřové vnitřnosti jsou ale namlety nahrubo, takže vás odradí kromě specifické vůně i vzhled.

Andouillette a výživová hodnota

Andouillette není ideální ani z výživového hlediska. Obsahují vnitřnosti, ve kterých mohou být koncentrovány škodliviny. Vnitřnosti však mohou být dobrým zdrojem některých výživných látek, bílkovin, vitamínů a minerálů. Jen byste je neměli jako ostatní uzeniny konzumovat příliš často. Mohou obsahovat i více cholesterolu. Andouillette klobása se nejčastěji podává se zeleninou a dijonskou hořčicí, s omáčkou z hořčice nebo z červeného vína.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments