Bojujete s vaginální mykózou? Možná to přeháníte s hygienou intimních partií

Vaginální mykóza je kvasinková infekce, která patří mezi velmi častá ženská onemocnění. Projevuje se zejména silným svěděním, výtokem, bílým povlakem na poševní kůžičce a zarudlými, oteklými pysky.

Poševní mykóza je velmi dobře léčitelná a lze jí předcházet také preventivně. Pokud se však neléčí, může způsobit zánět ženských pohlavních orgánů, který pak může přejít do dalších částí těla.

Typické příznaky – otok, výtok a svědění

Většina žen bohužel symptomy spojené s vaginální mykózou dobře zná. Je to velmi silné a nutkavé svědění, který jde ruku v ruce se zarudlými a nateklými zevními rodidly. Pochva je často pokryta bílou vrstvou a ženy pozorují lehký, drobivý výtok. K tomu se obvykle přidávají bolesti při močení a pohlavním styku. Příznaky jsou velmi podobné těm, které provází poševní zánět – laik je velmi těžko rozezná.

Příčiny vaginální mykózy:

  • vlhkost, například z mokrých plavek,
  • užívání antibiotik a kortikoidů,
  • cukrovka (diabetes),
  • změny hormonální hladiny, například v těhotenství, při užívání antikoncepce, menstruaci nebo přechodu,
  • příliš těsné nebo syntetické spodní prádlo,
  • narušení přirozeného poševního prostředí prostředky intimní hygieny a častým sprchováním,
  • používání antikoncepčních krémů (proti spermiím),
  • přílišná konzumace cukru (kvasinky se živí cukrem),
  • infekce skrz sexuálního partnera,
  • špatný způsob utírání po stolici (vždy zepředu směrem dozadu, aby se stolice nevetřela do pochvy).

Stejně jako může partner nakazit ženu kvasinkovou infekcí, může se sám nakazit od infikované ženy. U mužů pak dochází k zánětu žaludu a předkožky. Také u mužů dochází ke svědění a pálení a za předkožkou se může hromadit hlen. Za určitých, nepříznivých okolností se kvasinková infekce může dostat až do střevní mikroflóry. Muži mohou být pouze nosiči infekce, nemusí se u nich hned projevit.

Léčba vaginální mykózy

Léčba poševní mykózy není složitá. Mnoho žen už zná její příznaky a automaticky si jde pro lék, který jim byl minule předepsán nebo který si koupili na doporučení v lékárně. Mezi osvědčené účinné látky patří Clotrimazol a Nistanin. Pokud by se po této samoléčbě problémy do dvou dnů výrazně nezlepšily, vyhledejte lékaře, který vyloučí jiné infekce, případně zánět pochvy. K lékaři byste měli jít také tehdy, pokud se u vás kvasinková infekce objevila poprvé nebo jste-li těhotná. Doktor je vhodný také v případech, kdy se k infekci přidá horečka enbo bolest v podbřišku.

Lékařské ošetření poševní mykózy

Lékař nejprve zhodnotí příznaky a následně provede vyšetření, kterým odliší vaginální mykózu od jiných infekcí a poševního zánětu. Pokud je zapotřebí, předepíše vám speciální léky, také ve formě tablet. Přípravky s mléčnými kyselinami nebo bakteriemi produkujícími mléčné kyseliny pomohou obnovit přirozené prostředí pochvy.

Samoléčba vaginální mykózy

Na vaginální mykózu existuje řada účinných léků bez předpisu. Pomáhají také volně prodejné přípravky ve formě gelů, vaginálních tablet a vaginálních čípků. Obsahují účinné látky k potlačení mykóz jako například Clotrimazol a obvykle jsou doporučovány v rámci jedno až třídenní léčebné kúry. Doplňky stravy lze pořídit i ve výhodných a vzájemně se podporujících kombinacích.

Ženy by spolu s partnery měly dodržovat návod užití medikamentů. Jinak hrozí nekončící ping-pong oboustranné nákazy. V průběhu léčby by se muži měli chránit kondomem.

Dietou proti mykóze? Kontroverzní postup

Názory na diety, které mají za cíl zbavit se mykóz, zůstávají velmi rozdílné. Jejich zastánci tvrdí, že absolutní absence cukru ve stravě dokáže kvasinky vyhladovět. Vědecky však tato hypotéza zatím potvrzená není.

Prevence mykóz? Hlavně to nepřehánět s hygienou!

Je to možná překvapivé, ale jednou z nejčastějších příčin kvasinkových infekcí je přehnaná hygiena mýdlovými sprchovými gely. Pokud vás mykózy trápí, měli byste tyto – v reklamě hojně propagované – přípravky zcela vynechat. Hygienu je lepší provádět vlažnou vodou a přípravky, které neobsahují mýdlo (hodnota pH by měla být mezi 4 a 4,5). Dobré je také nosit volnější spodní prádlo z přírodních materiálů jako je bavlna, lněné vlákno a hedvábí. Další preventivní doporučení:

  • po koupání se převléct do suchého,
  • nejíst moc cukru a naopak konzumovat jídlo bohaté na vlákninu,
  • při infekci používat kondomy.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments