Čechům bude stát kontrolovat nákupy. Uvidí úplně všechno, na to se připravte. Brzy to propukne

Pokud jde o kontrolu financí lidí v České republice, začíná očividně přituhovat. Už nějakou dobu se například bankovní domy řídí přísnou regulací o kontrole praní špinavých peněz. To obvykle dopadá na běžné občany, kteří nedělají nic nekalého, ale jednoduše se ocitnou v hledáčku bankovních systémů a úředníků. Následně jim mohou být zadržovány platby, případně jsou dotazováni na to, za co platí, případně odkud jim chodí peníze.

Stát bude vědět, co kde nakupujete

Jak se ukazuje, to byl teprve začátek. Podle chystané novely zákona teď bude stát nahlížet i do toho, co a kde si kupujete. A jak už to tak bývá, vše do sebe začíná zapadat. Ačkoliv obhájci placení bezhotovostně neustále tvrdili, že se to nijak nezneužije, nakonec vidíme, že právě karetní transakce jsou nejlépe monitorovatelné a kontrolovatelné.

Také proto to budou společnosti jako Visa nebo Mastercard, ale také další firmy zpracovávající platební transakce, které budou muset státu, respektive finančnímu úřadu hlásit údaje o svých klientech. Tedy těch, kdo kartou platí.

V první fázi má jít o kontrolu plateb českých občanů v cizině, a to ve formě internetových transakcí. Odůvodněním těchto kontrol je snaha zamezit únikům na dani z přidané hodnoty. Ale bohužel, spolu s tím ztratí lidé i značnou část svého soukromí. A naopak stát získá údaje, které vlastně tak úplně nepotřebuje a které by neměl mít.

Foto: Shutterstock

Navíc všechno zaplatíme

Nutno dodat, že nejde o výmysl českých zákonodárců, nýbrž jen o snahu vyhovět nové regulace Evropské unie. Ta po provozovatelích platebních systémů vyžaduje, aby zaznamenávali údaje o odchozích i příchozích platbách. Potom budou mít povinnost nahlásit každého, kdo provede více než 25 přeshraničních plateb za tři měsíce, a to včetně všech podrobností, které mají k platbám k dispozici.

Jednak se tady ukazuje, jak moc choulostivé údaje karetní a další společnosti shromažďují a že stačí jednoduché rozhodnutí, a tyto údaje musí jít dále. Dále je tu ale otázka finanční náročnosti této regulace. Stát vyčíslil náklady na sledování této nové agendy na 14 milionů korun ročně. To pochopitelně zaplatí daňoví poplatníci na jedné straně.

Čtěte také: Máte doma věci z 80. let? Nevyhazovat, můžete vydělat obrovské peníze

Na straně druhé však ale zaplatí i provozovatelům platebních systémů. Jak totiž uvedla Česká bankovní asociace, soukromé společnosti budou muset na vyhovění novým požadavkům vydat přibližně 100 milionů korun. To pochopitelně nebudou platit z vlastní kapsy, ale přenesou to na své zákazníky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
5 měsíců

Nevím co teda u mě budou sledovat když si kupuji pouze Pizzu, Mražené Holandske řízky, zmrzlinu nebo u Mekace Hamburger.

Last edited 5 měsíců by Michal
Veny
Veny
5 měsíců
Reply to  Michal

V tom případě vás bude sledovat ministerstvo zdravotnictví a zdraží vám zdravotní pojištění nebo si budete hradit lékařskou péči zvlášť… 😁

Lynx lxnx
Lynx lxnx
5 měsíců

Nejlepší je vybrat peníze z bankomatu a platit hotově. Nikdo nic neví. Do toho nikomu nic není. Také se nesmíme chovat ustrasene. Kde si vydělám peníze, do toho nikomu nic není.

Jiří
Jiří
5 měsíců

Je třeba mi zkontrolovat i stolici jako výsledek sledovaného nákupu 🤮🤮🤮👎

Josef
Josef
5 měsíců

Spřísněné kontroly na praní špinavých peněz se zavedli hlavně proto,že mafie s UA je opět zde a řádí tu jak černá ruka. Nakoupili 1114 firem a jedou ve velkém ,ale to všichni vědí. Historie se opakuje . A kontrola nákupů to řešit nemusí v Polsku nechali spoluobčané do teď asi 50 miliard a dalších 50 miliard tam nechají teď před Vánocemi. Kdo b kupoval Heru na pečení za 34,- Kč když v Polsku ji mají za 10,-Kč no a mimo jiné i u nás jsme si ji zaty peníze mohli koupit ,ale to bylo v roce 2020. Děkujeme soudruzi!!!!

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Josef

Zajimave, Hera na peceni stoji aktualne cca 14,90. Naucte se aspon nakupovat, kdyz uz si na to nedokazete vydelat 😉

An.M.S.
An.M.S.
5 měsíců
Reply to  Josef

Aktuálně skoro 40 Kč a minulý týden do zítra ve výborné akci v Tescu za 19,90. Hera za Vámi udavánou cenu fakt nevím kde?? Můžete zveřejnit?

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  An.M.S.

Napriklad Tesco, v den psani pripevku za 14,90,- a aktualne do 28.11 za 19.90,- Ted Penny za 14,90,- a JIP za 16,90,- takze zadnych dezinformacnich 34,- jak uvadi Josef nahore.

Mate lednici? Tak si kupte 10ks hery za 14,90,- a nebrecte ze je za 40,-. K cemu pouzivate tolik hery?

Kdyz je za 40,-, tak snad normalni hospodynka pouzije do peceni maslo za 39,- 😀 Reagujete jako rusaci, co bydli v dire v zemi a nemaji lednici a mrazak.

Lynx lynx
Lynx lynx
5 měsíců
Reply to  Josef

Jenže jim nejde o UK mafii, chtějí vědět, a za co my, běžní občané, utrácíme. Do toho jim nic není. Nejlepší je vybrat peníze z bankomatu a platit hotově. Hotovost je svoboda, je třeba ji co nejvíce používat.

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Lynx lynx

Co meles o Britske mafii, co my mame s Britanii? Vzdyt uz nejsou ani v EU!

Cely svet jde po flaztencich a kazdeho vraha z volstrytu zajima jake maslo si kupuje Lynx aby Lynxe diky teto informaci zahubil 😀

pepa107
pepa107
3 měsíců
Reply to  Josef

Myslí ukromafii, eurogénie.