Mám nárok na důchod, když celý život nepracuji?

V této zemi se děje celá řada nespravedlností, se kterými je potřeba se jednoduše smířit, jelikož se s nimi jinak nic moc neudělá. Opravdu problematický je fenomén takzvaných “nemakačenků”. To jsou lidé, kteří navzdory poptávce po jejich pracovní síle zkrátka pracovat nechtějí. Pracovnice na Úřadech práce se mohou rozkrájet, aby jim nabídly možné pracovní pozice a oni jednu po druhé hází do koše.

Chtějí na to vyzrát

Jednoduše přežívají na nejrůznějších příspěvcích a dávkách. To je v České republice skutečně možné a takto dlouhodobě nepracují desítky až stovky tisíc lidí. Jenže co se stane, když dojdou do důchodového věku a měli by začít pobírat penzi?

Lidé se běžně domnívají, že tady nastane další nespravedlnost. A často v to doufají i dotyční vykukové, kteří si myslí, že se o ně stát opět postará, jak jsou zvyklí. Ovšem navzdory všem očekáváním a představám není realita zase tak jednoduchá.

Důchod je totiž výsledkem svého druhu pojištění, byť je to poněkud nepřesný pojem, jelikož si neodkládáte na své pomyslné konto, ale házíte peníze do průběžného systému, kde se okamžitě spotřebují, zatímco vy musíte doufat, že na vás také bude někdo přispívat, až nastane čaj.

Jak to chcete počítat?

Ale zkrátka je to sociální pojištění, a pokud se ho neúčastníte, můžete také zjistit, že na důchod nemáte nárok. A ne, skutečně tady nefungují široce rozšířené fámy, že nepracující člověk má automaticky nárok na průměrný důchod ve výši 22 tisíc korun, protože jak jinak by se to také počítalo.

Ve skutečnosti je to ale úplně jinak. Platí, že pokud nemáte odpracovaných 35 let včetně vyloučených dob, na důchod jednoduše nárok nemáte. Teoretická záchrana spočívá právě v té vyloučené době, která se počítá i po dobu strávenou na pracovním úřadě. Háček je v tom, že nezaměstnanost se vám do pojištění započte pouze po dobu jednoho roku. Pokud je vám více než 55 let, potom máte nárok na tři roky krytí. Více ale ne.

Čtěte také: Důchod se vám zvýší o 4 tisíce korun měsíčně. Jurečka oznámil, jak to jednoduše udělat

Každý rok tak tisíce lidí zjišťují, že žádný důchod nedostanou a už s tím nic neudělají. Poslední záchranou pro některé z nich je výjimka, kdy však musí pracovat do 70 let. Potom jim stačí mít 15 odpracovaných let, což už je přijatelnější. Ale světe div se, někteří nejsou schopni splnit ani to.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana 64
Jana 64
1 měsíc

Celý život jsem pracovala,nejdřív v Československu,pak v Česku 33 roků.Nikdy jsem neměla minimální mzdu.Vždy jsem vydělávala dobře .Na pracáku jsem nebyla nikdy a nakonec mi vypočítali starobní důchod po valorizaci letošní 14068 Kč.Posměch.

Adam
Adam
25 dní
Reply to  Jana 64

Tak kde je těch 22.tisíc jak se s tím ohání hloupý Jurečka a spousta dalších ignorantu.