Češi dělají obrovskou chybu se zálohami na elektřinu a plyn. Připravují se o spoustu peněz a neví o tom

Zasílání letošních vyúčtování a nových záloh za elektřinu a plyn zřejmě nikdy nebylo dramatičtější. Řada lidí se konečně naplno seznámila s nepříjemnou realitou, že se jim platby třeba i zněkolikanásobí. Zatímco dříve stačilo zaplatit pár tisíc měsíčně, dnes to v případě řadě domácností může být i podstatně více než deset tisíc korun každý měsíc.

Peníze od dodavatelů

Lidé se však v důsledku zvýšených záloh dostávají do nejrůznějších problémů. Situace je totiž poměrně nepřehledná, obzvlášť pokud připočteme špatně komunikované pomocné programy, jako je například úsporný tarif nebo zastropování cen.

Se zálohami tak lze teď snadno udělat nějakou chybu, která vás v konečném důsledku může přijít hodně draho. V první řadě je třeba si uvědomit, že stát už všem domácnostem uplatnil takzvaný úsporný tarif. Nejčastěji to znamená, že za vás dodavatel dostal 3500 korun, které vám má zaúčtovat oproti zálohám.

Abyste tak tyto peníze fakticky dostali, nesmíte je dodavateli poslat. Ten vám totiž odpustil příslušnou část záloh ve výši 3500 korun. Pakliže tak za elektřinu platíte třeba 1700 Kč měsíčně, znamená to, že máte dvě zálohy hrazené a z té třetí vám bude odečtena stokoruna. Pokud budete dál zálohy posílat v plné výši, připravujete se o peníze. Dostanete je pak až za rok v podobě přeplatku.

Foto: Shutterstock

Drahé zapomenutí

Další obvyklá chyba se letos může opravdu vymstít. Velmi často se totiž stává, že si lidé zapomenou upravit trvalý příkaz, kterým hradí zálohy svému dodavateli elektřiny a plynu. Obvykle to příliš nevadilo, protože dlouhé roky zůstávaly platby zhruba stejné. A když posíláte dodavateli na záloze třeba o pár desetikorun méně, obvykle to neřeší, protože se to pak vyrovná ve vyúčtování.

To ale tentokrát neplatí. Většině lidí vzrostly zálohy o tisíce korun měsíčně. Pakliže si nedáte pozor a trvalé příkazy neupravíte tak, aby dodavatel dostával peníze ve správné výši, může to skončit i vaším odpojením od elektřiny nebo plynu. Následné znovupřipojení je přitom obvykle poměrně draze zpoplatněno.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments