Češi jsou v koncích. Pokácíte si strom na zahradě a schytáte masivní pokutu

V České republice čelí mnozí majitelé domů a zahrad dilematu, když se rozhodnou pokácet strom na svém pozemku. Ačkoli může být kácení stromu na první pohled jednoduchá záležitost, existuje řada právních předpisů, které je třeba dodržovat, aby se předešlo vysokým pokutám.

Kdy je kácení bezstarostné

Pokud máte na zahradě ovocný strom, který už nepotřebujete, můžete jej obvykle pokácet bez jakýchkoliv formalit. Toto pravidlo platí pro ovocné stromy na pozemcích vedených jako zahrada, zastavěná plocha nebo jiná plocha s užitím jako zeleň, a to bez ohledu na velikost nebo výšku stromu.

Omezení pro neovocné stromy

Situace se komplikuje u neovocných stromů. Zde platí pravidlo 130/80, což znamená, že pokud je neovocný strom vyšší než 130 cm nebo má obvod kmene v této výšce větší než 80 cm, jeho kácení vyžaduje povolení. To zahrnuje i souvislé porosty větší než 40 m2.

Výjimky a povinné nahlášení

Existují výjimky pro pokácení uschlých nebo poškozených stromů, které by mohly představovat bezpečnostní riziko. I když pro takové stromy obvykle nepotřebujete povolení, pokud jsou mohutné, je vhodné tuto skutečnost nahlásit příslušnému úřadu do 15 dnů od kácení. Tento krok zajišťuje, že jste v souladu s místními předpisy a předejdete možným nedorozuměním.

Kdy je povolení nezbytné

Pokud plánujete kácení chráněných stromů nebo stromů ve stromořadích a chráněných lokalitách, je povolení absolutně nezbytné. Pro získání tohoto povolení je často vyžadován odborný posudek od arboristy, který zhodnotí zdravotní stav a další aspekty stromu. Úřady v takových případech často povolení nevydávají, jelikož hodnota a ekologický přínos těchto stromů je považován za vysoký.

Mějte informace

Před kácením jakéhokoliv stromu je důležité se dobře informovat o místních předpisech a získat potřebná povolení. Nedodržení těchto pravidel může vést k vysokým pokutám, které mohou dosáhnout až desítek tisíc korun. Proto je vždy lepší věnovat čas přípravě a konzultacím s odborníky než čelit následným finančním a právním komplikacím.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 měsíc

Jen tak dál…
Politická elita má vše za hubičku, vše dovoleno, povoleno a tak se na občany musí přísně a stále s pocitem exekuce za zády.
Kdo jiný jejich blahorodí pomůže k lehkoživkovému blahobytu než občané kteří politické elitě musí sloužit.

Eva
Eva
1 měsíc

Jak kdo tady u nás stál vysokánskej strom a protože si mladárodina koupila pozemek tak strom pokáceli a bylo jim jedno že tam hnízdilo plno ptáčků a nikomu to nevadilo

Toscana
Toscana
1 měsíc

Asi se v tom nic nevyzná, ale hlavně že Reklama.