Češi jsou v úzkých. Pokácí si strom na vlastní zahradě a dostanou obří pokutu

Období mezi začátkem listopadu a koncem března je nejvhodnější ke kácení stromů. Dalo by se tedy říct, že pokud se k takové činnosti chystáte, máte nejvyšší čas.

Kácení není jen tak

Možná si myslíte, že pokud máte na zahradě strom, který už nechcete, prostě ho pokácíte. Stíní vám ve výhledu z okna? Přestal plodit nebo naopak o jeho plody nemáte zájem? Je starý, suchý nebo poškozený? Bohužel ne každý strom můžete pokácet na základě svého rozhodnutí. V některých případech potřebujete i povolení.

Ochrana životního prostředí má totiž svá pravidla a ta se vztahují i na kácení stromů. Některé můžete pokácet na základě vlastního uvážení, u některých musíte kácení oznámit a někdy potřebujete k takové činnosti úřední povolení.  

Ovocné na své zahradě ano

Ovocný strom, o který nemáte zájem, můžete pokácet kdykoli. Nezáleží na jeho stáří, velikosti, ani je-li je zahrada oplocená. Záleží jen na tom, je-li pozemek ve vašem vlastnictví, nachází se v obci a v katastru je vedený jako zahrada, zastavěná plocha nebo ostatní plocha s využitím pozemku jako zeleň.

Foto: Shutterstock

Pozor na pravidlo 130 / 80

Na takové ploše můžete bez povolení kácet nejen stromy ovocné, ale i ty neovocné a keře. Ovšem v těchto případech platí pravidlo 130 a 80. To znamená, že neovocné stromy musí být vysoké maximálně 130 cm a jejich obvod nesmí být v této výšce větší než 80 cm. Bez povolení můžete na své zahradě kácet také souvislé porosty, pokud nepřesahují 40 m2.

Povolení nepotřebujete ani na pokácení uschlých nebo poškozených stromů, které by svým pádem mohly ohrožovat okolí. Jsou-li ale takové stromy mohutné, jejich pokácení byste měli nahlásit příslušnému úřadu do 15 dnů od provedení.

Kdy potřebujete povolení

Chystáte se pokácet neovocné stromy vyšší než 130 cm, mající v této výšce obvod větší než 80 cm? Nebo souvislý porost přesahující 40 m2? Potom musíte k této činnosti mít povolení. A to i přesto, že se jedná o vaši vlastní zahradu. Vydá vám ho odbor životního prostředí na příslušném městském nebo obecním úřadu.  

Z toho plyne, že pokud chcete pokácet strom chráněný, strom v chráněné lokalitě nebo strom ve stromořadí, bez povolení se neobejdete. Pokud byste si ho nevyřídili, hrozí vám pokuta v řádu až desítek tisíc korun.

Kácení chráněných stromů vyžaduje navíc i odborný posudek arboristy. Teprve na základě jeho průzkumu je možné o povolení ke kácení zažádat. V těchto případech ale úřady povolení spíše nevydávají. Hodnota takových stromů bývá příliš vysoká, a proto se je snaží zachránit, přestože jsou poškozené.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
2 měsíců

Lidé píší o věcech kterým nerozumí. Napsat. Že ovocný strom můžete pokácet jen když není vyšší než 130 cm může jenom ten, kdo nikdy ovocný strom neviděl. Nebo ten, kdo neví o čem vlastně píše. Nebo nějaký strojový překladač, kterému je jedno o čem píše. Takové články se tu objevují čím dál častěji někdo si plete 300 milionů s 300 miliardami, někdo waty s kilovaty. Nevím jestli je za to psaní platí, ani proč o tom vlastně píšou, ale je to všeobecný úpadek. To by dříve nějaký tzv. redaktor napsal jenom jednou. A Tím by skončil.

Vladimír Pathan
Vladimír Pathan
2 měsíců

To je blbost, výška stromu není podstatná ale obvod stromu v prsní výšce tj. 130 cm nesmí mít více než 80 cm.

Pepík
Pepík
2 měsíců

Právě. Sem píše čím dál víc ženských a ty píšou čím dál víc hloupostí.

Vladimír
Vladimír
2 měsíců
Reply to  Pepík

I chlapi