Lidé mají doma nesmírně vzácný porcelán a neví o tom. Podívejte se na dno, můžete vydělat hotové jmění

V dědictví po prarodičích občas nacházíme porcelánové sošky nebo jídelní a čajové soupravy z porcelánu. Figurky nám někdy mohou připadat trochu kýčovité, ale neudělejte chybu a nezbavujte se jich dříve, než je necháte ocenit.

Nejjednodušší cestou samozřejmě je, navštívit starožitníka. Existuje ale několik způsobů, které vám pomohou určit, jestli má smysl se k odborníkovi vypravit.

Porcelán do Evropy dorazil z Číny

Porcelán se začal vyrábět v Číně už před 1000 lety, v Evropě má ale mnohem kratší historii. Před 250 lety byl vzácný, před 150 lety dostupný i střední třídě a teprve ve 2. polovině 19. století se stal běžným. Proto se výrobky z porcelánu vyskytují v různých cenových relacích a existuje mnoho sběratelů levnějších i dražších kousků.

Porcelán řadíme mezi keramiku, od které se liší bělostí, jemností a průhledností. Dělí se na tvrdý z Číny a měkký, vyráběný v Evropě. Celý výrobek potom pokrývá lesklá průhledná a sklovitá glazura.

Cena se ukrývá vespod

Významným vodítkem při určování ceny porcelánu je jeho značka, kterou najdete na spodní části. Neoznačené výrobky se považují za neautorizované a tudíž méně cenné.

První české porcelánky, stejně, jako ty čínské, značily své výrobky ručně, podglazurní modří. Značky obsahovaly nejčastěji iniciály nebo symboly vlastníků továren. Legendární jsou například míšeňské zkřížené meče.

Od roku 1830 se začaly používat značky tlačené, později tištěné a začala se objevovat i jména prodejců. Snad v žádném starožitnickém oboru ale nenajdeme tolik kopií a padělků, jako u porcelánu. Některé jsou už natolik staré, že jsou dokonce i ony považovány za starožitnost. Cena kopie záleží především na její dekorativnosti.

Současné porcelánky však často napodobují svou i cizí starší tvorbu samy. V Čechách je tím známá například továrna v Duchcově – Royal Dux, která vyrábí i své dávné secesní modely.

Foto: Shutterstock

Nejznámější české porcelánky

Dá se předpokládat, že u nás budeme nacházet nejvíce výrobků z českých porcelánek. Mezi ty nejznámější řadíme továrnu ve Slavkově. Hrníček ze Slavkova s vynikající malbou dnes můžete prodat i za 20 000kč. Značkou této porcelánky je mimo jiné malované, tlačené nebo tištěné písmeno S. Porcelánka z Klášterce nad Ohří, jejíž vznik je spojen s rodinou hrabat Thunů, má ve svém znaku nejčastěji písmena TK a továrna ve Staré Roli, činná dodnes, zase orlice a iniciály AN. Slavná porcelánka v Březové se vyznačuje zkříženými hornickými kladivy, později  zdobenými korunkou a pentlemi.

S určením vám pomůže i internet

Určujícím znakem kvality vašeho porcelánu by ale měl být především jeho vzhled. Kvalitní porcelán je lehký a přitom pevný. Je elegantní, s precizní kresbou, provedenou kvalitními barvami, které se neopotřebovávají, a je bez kazů. Na internetu existují i databáze, které vám, podle značky na spodní straně, pomohou s určením vašeho porcelánu. Najdete zde i různá sběratelská fóra, kde můžete zveřejnit fotky svého hrníčku či sošky a požádat členy fóra o radu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Můžete mi někdo poradit původ výrobce značka KT Czech republik původ čajový set s podnosem.

Jiřina
Jiřina
1 rok

Chtěla bych poradit, kam se obrátit s prodejem polévkové mísy zn. Rossenthal.

Tomáš
Tomáš
1 rok

“Lidé mají doma nesmírně vzácný porcelán a neví o tom”. Asi tedy nejsem člověk 😁.
Mimochodem: když už, tak nevědí.

Last edited 1 rok by Tomáš
Jiřina
Jiřina
1 rok

Děkuji ta zveřejnění, hodně to pomohlo