Češi neumí zatopit v krbu. Dávají tam špatné dřevo a propálí toho mnohem více, než musí

V zimě neexistuje snad nic romantičtějšího než večer prosezený před krbem. Teplo, pohoda, klid. Pokud ovšem topíte špatným dřevem, místo magického zážitku si zařídíte tak maximálně brzkou návštěvu kominíka, a navíc utratíte spoustu peněz. Krb je určitý luxus. Pokud tedy máte to štěstí, vezměte rozum do hrsti a topte v něm dřevem, které je k tomu určeno. Každé dřevo má totiž trochu jiné chemické složení, jinou vlhkost, tudíž jinou výhřevnost, což v praxi znamená, že jinak hoří.

Pozor na vlhké dřevo

Samotná vlhkost dřeva má na jeho výhřevnost vliv nejzásadnější. Proto nikdy netopte dřevem vlhkým nebo navlhlým. Pak se dočkáte tak akorát velkého množství dýmu a dehtu, zatímco samotný plamen bude velmi slabý. Dlouhodobým topením vlhkým dřevem si také zanesete ohniště, znečistíte sklo a ucpete komín. Ideální vlhkost dřeva, kterým chcete topit v krbu, se pohybuje mezi 12-15 %, maximálně únosných je 20 %. Takové dřevo schne na krytém, větraném místě, chráněném před deštěm zhruba 2 roky. Pokud si nejste proschnutím vašeho dřeva jisti, můžete si pořídit speciální vlhkoměr na dřevo, který do něj zapíchnete, a tak zjistíte procenta vlhkosti.

Jak ušetřím?

Zatímco kilogram vlhkého dřeva vyrobí 2000-2500 kcal/hod, kilogram suchého zvládne 3500-4000 kcal/hod. Takže vlhkým dřevem doslova topíte víte komu do oken a k tomu všemu ještě máte nic moc plamen.

Do krbu jedině tvrdé dřevo

Dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem, zanechávají spoustu rozžhavených uhlíků a vydrží sálat teplo velmi dlouho. Dub je nejoblíbenější, hoří velmi pomalu. Buk s jasanem jsou nejvhodnější, snadno se zapalují, rychle vysychají a jejich oheň má zářivé plameny.

Foto: Shutterstock

Čím v žádném případě netopit?

Dřevotříska, překližky, parkety, navoskované předměty či odpad. Jednak dojde velice rychle k znečištění topeniště i komína, a za druhé budete vypouštět nebezpečné toxické výpary do ovzduší.

A když nechci topit dřevem?

Sehnat dřevo někdy může být tak trochu oříšek, to je jasné. V tom případě vsaďte na ekologické dřevěné brikety lisované z čistých dřevěných pilin, tedy takových, které nepřišly do styku s lepidly a dalšími chemickými látkami.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments