Češi nevěří vlastním očím. ČNB jim začala likvidovat úspory ve velkém stylu. Kdo šetřil, udělal velkou chybu

Česká národní banka čelí v současné době až nečekaně silné kritice ze strany odborné ekonomické obce. Málokdo se totiž domnívá, že její počínání je v současné době odůvodněné. Naopak, mezi opravdovými experty přibývá těch, kteří jsou počínáním centrální banky nebývale znepokojeni.

Nedělají svou práci

Hlavním úkolem České národní banky není nic menšího než hlídat cenovou stabilitu. Ta má podobu dvouprocentního inflačního cíle. Tímto mírným tempem by měly ceny v tuzemské ekonomice dlouhodobě růst. Už tu ale máme pátý rok v řadě, kdy se tak neděje.

Zatímco ještě v roce 2019, kdy byla inflace 2,8 %, se nad tím dalo přivřít oči, následně už se zdražování dostalo do pořádných otáček. A co se dělo loni, toho jsme byli svědky všichni. Inflace se zastavila až na 15,1 %, a nebýt určitých statistických změn v závěru roku, byla by ještě vyšší.

Letos na tom podle všeho nebudeme o moc lépe. Začali jsme lednovou inflací ve výši 17,5 %, což je opravdu hodně nepříjemné. ČNB sice tvrdí, že číslo bude postupně klesat, ovšem mnozí pochybují o tom, že se tak bude dít v rozumném tempu. Naopak, docela vážně hrozí, že se zastavíme na vysokých hodnotách někde nad deseti procenty.

Jisté je ale to, že ČNB měla ze svého mandátu konat a nekoná. Tvrdí sice, že aktuální úrok 7 %, který přitom nastavila minulá skupina radních, je dostatečný a není třeba ho zvyšovat, nicméně odborníci poukazují na to, že jde o nesmysl. Pokud bychom totiž vzali lednovou inflaci, odečetli od ní tento úrok, tak zjistíme, že reálná úroková sazba je více než deset procent v záporu. A to je alarmující.

Foto: Shutterstock

Lidé přicházejí o hodnotu úspor

Neznamená to mimochodem nic jiného, než že ČNB rezignovala na ochranu úspor lidí a ve skutečnosti jim je svým nekonáním likviduje. Jak poukázal například ekonom Tomáš Havránek, za pouhé tři roky přišli Češi o třetinu svých úspor. To je obrovské číslo, respektive vypařená hodnota.

Pro mnohé jsou to dlouhé roky odříkání a odkládání. Češi jsou přitom národem střadatelů, kteří mají rádi nějaký ten finanční polštář v bance. A namísto toho, aby jim ho ČNB chránila, dělá pravý opak. Dodejme přitom, že ona se má starat jen o cenovou stabilitu, nikoliv o to, zda se vyšší úrok líbí firmám nebo těm, kdo si chtějí vzít hypotéku.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlasta
Vlasta
1 rok

ČNB dávno není národní, ale firma patřící známé rodině, která si mastí kapsy. Nejen ve firmě Česká republika ltd. zapsané v obchodním rejstříku v Londýně, ale v každém státě, firmě na světě.
Nikdo Vám Čechoslováci nekreje záda!!!!
Když říkám Čechoslováci, myslím tím protiústavní rozdělení republiky a dokud se nezačneme jako Čechoslováci chovat, tak nás pošlou všechny do kopru!!!

Michal
Michal
1 rok

Takže jedině dát ČNB k soudu, případně všechny odpovědné vyměnit.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Michal

Podepište petici Voda je život, seznamte se s Kroměřížskou výzvou, přijďte ke všem volbám říct mafii a dost ! Jako na Islandu kde ty šmejdy, parazity vyhrali i s jejich mafiánskou ,stavební krizí’ kterou rozvezli po světě 2008, a jsou v desítce nejbohatších zemí. Více píšu ve vláknech diskuse.

Mulač viliam
Mulač viliam
1 rok

Asi bychom to meli necha vyresit Klause😄 rozpor mezi uroky a inflaci je otazka politicka. Fiala dela chybu protoze je to mocny nastroj ktery brilantně používá napriklad RuSSka banka. A pomáhá ji to. Presto je to “rozpor mezi snem a skutečností” Co je nepříjemné pro běžné lidi je příjemné pro podnikatele a naopak. Protoze zbohatlici v krizi vice zbohatli ma clanek pravdu a urok by mel byt vyssi Howgh

Jiří
Jiří
1 rok

Tak Tebe bych chtěl vidět ,před koncem fixace hypotéky,to by asi článek vypadal jinak,jako rozumný člověk by jsi počítal s možností růstu sazeb anechsl si cca 40 procentní rezervu pro možnost navýšení splátek a ejhle ono je to málo a teď co? Prodáš dům do kterého jsi investoval spoustu práce času a dalších finanční prostředky,nemluvě o vztahu k domovu a pujdeš někam do levnějšího bytu či najmu a budeš se radovat,že ČNB dobře koná a zvyšuje nadále úrok?tak to jsi frajer,co na to manželka? A to nemluvim o lidech co už teď bydlí na doraz a po prodeji a splacení… Číst vice »

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Jiří

Stav bendostànu a důvody vlády mafie, Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati, Jan Martin Stránský, Očem se mlčí, slovenská série Aby si vedel, Bosé stopy značky Baťa, série pořadů o družstvu Slušovice, Prima zoom Zlato národa ukradeno, více píšu výše.