Češi přicházejí o obrovské peníze. Některým zmizí celoživotní úspory, to je hrozné

Češi jsou známí jako národ věčných střadatelů. Rozhodně zde není tak rozvinutá konzumní společnost jako třeba v západní Evropě nebo ve Spojených státech amerických. Každý si tu dvakrát rozmyslí, za co vydá své peníze a nakonec je často stejně raději nechá ležet na účtu.

Nejprve opatrní

To je však součástí problému. Finanční gramotnost zde není kdovíjak rozvinutá, což znamená, že většina lidí spoří jednoduše na svém běžném účtu, kde nemají žádný úrok. To je obzvlášť v dnešní době, kdy panuje vysoká inflace, neprozřetelné chování.

Už jen tím lidé ve velkém přicházejí o úspory, respektive o jejich hodnotu. Jen za poslední tři roky se totiž hodnota peněz propadla o třetinu. Ze sta tisíc korun tak rázem máte jen necelých sedmdesát tisíc, pokud jde o to, co si za ně koupíte.

Pravdou ale také je, že téma inflace je momentálně hodně zmiňované a mnozí toho neváhají zneužívat. Když už se potom lidé rozhoupou se svými penězi něco dělat, protože je vystraší právě ztráta jejich hodnoty, často nejdou osvědčenou cestou, ale pustí se do dobrodružství, jež nezřídka končí hodně špatně.

Foto: Shutterstock

Pak to ale roztočí

Aktuálně jsou největším problémem takzvané prašivé dluhopisy. Finančně neznalé jedince se snaží tyto firmy nalákat na své obligace s tím, že mají prakticky jistý projekt a navíc jim budou vyplácet nemalé procento každý rok. Kdo se však dočká alespoň jedné dvou výplat úroků, má štěstí. Často tyto příběhy končí krachem a leckdy se zjistí, že šlo o podvod od samého začátku.

Dalším případem je, že se peníze posílají dokonce jednotlivcům nebo firmám, které slibují, že je zhodnotí. Typicky investicemi do cenných papírů nebo kryptoměn. Médii teď proběhl případ, kdy byly peníze lákány od matek na rodičovské dovolené, které si za tímto účelem dokonce braly úvěry. Po pár měsících zjistily, že jsou peníze nedobytné.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments