Pivo za 150 korun. Stát dostal nápad, který Čechy nepotěší. Masivní zdražení všeho

Na návrzích ministerstva financí, jak dostat státní rozpočet zpátky do kondice, je jasně patrné, že to není vůbec jednoduchá práce. Situaci jsme si totiž nechali utéct a zajít příliš daleko. Dnes už tak musíme dělat poměrně radikální kroky, aby se vše podařilo nějakým způsobem vrátit do normálu. Nic jiného nám totiž nezbude. Druhou možností je krach, který si nepřeje nikdo.

Velká změna

Bohužel to vede k tomu, že i v této složité době se tak bude muset zvyšovat daň z přidané hodnoty. Přitom právě to je to poslední, co by se mělo dělat ve chvíli, kdy v ekonomice panuje stále velmi vysoká inflace, kterou se navíc nedaří krotit.

Ostatně, ne nadarmo v některých okolních zemích v rámci pomoci občanům DPH snižují. Má to totiž jednoznačný efekt na cenu potravin, které se tak sníží. Tímto směrem jde třeba Polsko, a tak nepřekvapí, že do něj Češi vyrážejí nakupovat.

Také v Česku se s tímto modelem chvíli koketovalo, jenže pak se ministr financí podíval do svých knih, a zjistil, že není z čeho brát. Netrvalo dlouho a už je tu s návrhem, který DPH naopak citelně zvedne. Celé je to zabaleno do větší změny, kdy se zruší nejnižší desetiprocentní sazba. Ta prostřední patnáctiprocentní se pak o jeden symbolický procentní bod sníží.

Dalo se přitom očekávat, že zboží a služby ze zrušené nejnižší sazby se přesunout právě do oné 14%. To se ale nestane a velká část z nich bude putovat rovnou do té nejvyšší, která zřejmě zůstane zachována na 21 %, pokud se ještě navíc nezvýší.

Foto: Shutterstock

Prudké zdražení

To však bude znamenat nepříjemné zdražení v mnoha ohledech. Navýší se třeba cena už tak drahého vodného a stočného nebo tepla. Češi potom obzvlášť úkorně ponesou zdražení piva, které v některých případech může vystřelit už na opravdu nepříjemné hodnoty.

Vždyť už dnes se půllitr oblíbené plzně prodává v pražských restauracích za cenu kolem 70 korun. Navýšení DPH způsobí další velké zdražení. Pokud jsme se v minulosti podivovali nad tím, jak je možné, že v Německu stojí pivo přes tři eura, tak dnes si to zažijeme na vlastní kůži. Ale s mnohem nižšími platy. V případě některých pivních speciálů může cena půllitru překonat i hranici 150 korun.

Nutno přitom říct, že toto zdražení Češi hodně pocítí. Piva totiž v průměru vypijí opravdu hodně, a to téměř 200 litrů na osobu a rok.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments