Češi stále chybují při rozmrazování kuřecího masa. Pak se nedivte, jak to dopadne

Nikdo nestojíme o zažívací potíže nebo salmonelu. Jenže právě tyto nepříjemnosti si můžeme snadno uhnat, když rozmrazujeme maso nevhodným způsobem. Jak bezpečně rozmrazit drůbež?

Rozmrazení v ledničce

Použití chladničky je nejbezpečnější metodou, protože lednička během rozmrazování uchovává kuře dostatečně chladné. Nikdy se nezahřeje víc, než je zdrávo. Jak na to? Kuře vyndáme z mrazáku 24 hodin před plánovanou dobou tepelné úpravy. Vložíme ho do těsnící plastové nádoby nebo do plastového sáčku. Kuře umístíme na jednu z nižších polic a po 1-2 dnech tepelně upravíme.

Rozmrazení ve studené vodní lázni

Pokud na první metodu nemáte dostatek času, vyzkoušejte studenou lázeň. Kuře uzavřete do vzduchotěsného sáčku a vložte ho do dostatečně hluboké mísy nebo umyvadla. Maso musí mít možnost být celé ponořené. Kuřeti napustíme vlažnou vodu. Každých 30 minut vodu vyměníme, aby nebyla studená příliš. Jakmile zjistíte, že je kuře rozmraženo, ihned tepelně upravte. Pokud laškujete s nápadem, že místo studené vody použijete teplou, tak na to honem rychle zapomeňte, masu to nedělá dobře, snadněji by se zkazilo. Tento způsob rozmrazování trvá 1-3 hodiny v závislosti na velikosti kuřete.

Rozmrazení v mikrovlnce

Některé mikrovlnné trouby disponují funkcí rozmrazování. Je-li toto váš případ, nastudujte si pokyny přímo z manuálu. Pravidlem je, že rozmrazujeme jen takové množství masa, které bezprostředně zpracujeme.  To umístíme do nádoby vhodné do mikrovlnky a rozmrazíme. Po akci mikrovlnu vytřeme hadrem.

Proč nerozmrazovat kuře na lince?

Pokojová teplota není bezpečná pro nakládání s drůbeží, protože spadá do rozsahu, ve kterém se velice lehce množí bakterie. Dochází tak ke zvýšení rizika různých onemocnění.  

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments